Wpis z mikrobloga

#5g #telefony #polska #ekonomia #technologia #nauka #geopolityka

Wydaje mi sie ze przyklad jak moze dzialac siec oparta na technologii 5G mozna porownac do tego jak w londynskiej dzielnicy westminster (bodajze najbogatszej gminie londynu) od strony technologicznej zorganizowano obsluge parkowania na miescie. Chociaz zorganizowane to zostalo w oparciu o siec wifi to mysle ze to moze byc jeden z tych przykladow z zycia wzietych ktory pomoze wyobrazic sobie jak wygladac bedzie zycie juz za pare lat.
Otoz gmina zakontraktowala prywatna firme ktora zamontowala czujniki w powierzchni miejsc parkingowych ktore poprzez apke pozwalaja kierowcom znalezc wolne miejsce parkingowe, a gminie poza ogromna iloscia danych ktore mozna analizowac, pozwala rowniez odnosic przychody bez wydawania pieniedzy na kosztowne roboczo-godziny straznikow miejskich gdzie ograniczono zatrudnienie (u innego kontraktora).
Wydaje mi sie ze rowniez kamery cctv ktore nadzoruja parkowanie (i tez sa wspoluzywane przez policje) sa polaczone po wifi co znacznie ulatwia ich przenoszenie (nie trzeba kupowac nowej kamery, placic za podlaczenie kablowe, tylko mozna przeniesc jedna ktora nie spelnila swoje zadanie - np kierowcy juz w tym miejscu nie popelniaja wykroczen, na dowolne nowe miejsce).
Nie wydaje mi sie ze jest druga gmina w londynie ktora zafundowala sobie siec wifi na swojej powierzchni (ale moge sie mylic.). Za to kiedy wejdzie 5G gminy beda mogly sobie dowolne serwisy oprzec na sieci.

Data is king. Ponoc dane to nowy odpowiednik zlota, kiedy bedzie 5G niewatpliwie wiele uslug zostanie przeniesionych do sieci.
  • 2
  • Odpowiedz