Wpis z mikrobloga

Mirki z #prawo sprawa wygląda tak. Uszkodziłem teoretycznie mienie. Była policja, przesłuchanie, świadkowie itd. Postępowanie trwało i przyszedł akt oskarżenia. Wyznaczono termin rozprawy na której nie mogłem się zjawić więc napisałem prośbe o przełożenie terminu i termin przełożyli.

Teraz pytanko. Czy jak nie stawie się w drugim terminie to coś mi za to grozi? Podobno sąd może wydać wyrok bez mojej obecności.
Ja wiem, że jeśli na rozprawie się stawie to wygram to bo są rzeczy o których sąd nie wie. Jeśli mnie tam nie będzie to bardzo, bardzo prawdopodobne, że przegram.
  • 22
  • Odpowiedz
  • 0
@Zarzutkakke tak tylko ja nie bardzo mam czas na opowiadanie mu tej historii itp. Jutro powinienem wyjezdzac do Niemiec. Teraz zastanawiam sie czy zostac jeszcze te 2 tygodnie czy jechac...
Jeśli bym miał pewność, że sprawe znowu przełożą to olewka i jade.
  • Odpowiedz
  • 0
@Zarzutkakke przebywanie na terenie innego kraju jest dobrym powodem aby przełozyć sprawe trzeci raz? Wiesz prawda jest taka, ze ja to zrobilem, ale wszystko jest przedstawione tak, ze ja tego nie zrobiłem. Nie widzi mi sie płacenie kosztów tej rozprawy.
  • Odpowiedz
@Major_Kogz sam pisałem usprawiedliwienia. Jeżeli chcesz przełożyć termin bo jedziesz do znajomych i tak to uzasadnisz to sąd ci kare dowali za kpiny, przebywanie za granicą to jak wyjazd do innego miasta. Musisz podać zajebisty powód.
  • Odpowiedz
  • 0
@Zarzutkakke ja ogólnie pracuje w Niemczech. Pierwszy raz jak pisałem odwołanie to właśnie z terenu Niemiec i sąd uznał to i sprawe przełożył. Zaznaczałem tam terminy w jakich będę w Polsce i mimo to ustalili termin kiedy w Polsce mnie nie ma.
  • Odpowiedz
@Major_Kogz: w obecnym stanie prawnym obecność oskarżonego na rozprawie jest jego prawem a nie obowiązkiem. Sam fakt pobytu poza granicami kraju nie jest jeszcze wystarczającym usprawiedliwieniem nieobecności więc na kolejne odroczenie bym nie liczył - chyba, że trafisz na wyjątkowo litościwego sędziego.
  • Odpowiedz
Co tu się ... @Zarzutkakke: Prawnik to osoba, która ukończyła prawo, radca prawny to pełnomocnik (po aplikacji) - ramy kwot pobieranych przez profesjonalnych pełnomocników sa ustalone przez ustawę. Co do tematu trochę nie rozumiem rozumowania OPa, jeżeli nie możesz iść na rozprawę to ogarnij pełnomocnika, któremu nawety napiszesz na kartce ocb i ogarnie. Jeżeli nie wnioskowałes o przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność to sąd może wydać wyrok zaoczny.
  • Odpowiedz
Jeżeli nie wnioskowałes o przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność to sąd może wydać wyrok zaoczny.


@prawny_swir: pomieszałeś chyba postępowanie karne z cywilnym. Obecnie w polskim k.p.k. nie ma instytucji wyroku zaocznego.
  • Odpowiedz
samo napisanie, że jest udział policji nie przesądza o charakterze sprawy


@prawny_swir: ale to poniżej już tak ;-)

Postępowanie trwało i przyszedł akt oskarżenia.


Nie wyłapałem od razu ;-)
  • Odpowiedz
To w takim przypadku jeżeli nie będziesz się stawiał na kolejne rozprawy to sędzia albo może postanowić o przymusowym doprowadzeniu albo ewentualnie o grzywnie. Wyrok zaoczny jest w kpk ale w sprawach o wykroczenie 428 kpk.Jezeli sprawa jest poważniejsza to sąd musi cię ściągnąć ( w ramach zasady, że nie może uniemożliwić Ci obrony)
  • Odpowiedz
Jezeli sprawa jest poważniejsza to sąd musi cię ściągnąć ( w ramach zasady, że nie może uniemożliwić Ci obrony)


@prawny_swir: obecnie tylko w sprawach o zbrodnie (więc ewidentnie nie w tej) i tylko w praktyce na pierwszym terminie. Art. 374 par. 1 k.p.k. w obecnym kształcie w sprawach o występki bardzo odformalizował procedurę karną w tej kwestii.
  • Odpowiedz