Wpis z mikrobloga

No więc wróciłem i temat #grin wraca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Może to kwestia zmęczenia. Przejechałem kilkaset km żeby przebiec kilkadziesiąt i znowu przejechać kilkaset. W sumie to dziwne. Więc może to kwestia zmęczenia i braku jasności myślenia ale naszła mnie taka refleksja na temat prywatności transakcji grin.

Rzeczywiście jak spojrzymy na blockchain grina to nic tam nie ma. Jedynie tzw commity po których nie da się ustalić ani kwot ani stron transakcji.

Jednak czy aby na pewno grin jest bardzie prywatny od typowych krypto. Typowe krypto np. BTC dealuje tylko z blockchainem. Czyli jak znam czyjś adres mogę mu wysłać BTC, generując transakcję z mojego walleta i wysyłając ją do sieci BTC. Nawet druga strona nie musi o tym wiedzieć. Nawet jeżeli ktoś podsłucha mój ruch sieciowy i złapie tą transakcję to ciągle nie wie komu ją wysłałem.

W grin to wygląda inaczej. Transakcja jest 3 stopniowa i wymaga kooperacji.

1. Ja generuję swoją cześć, wysyłam drugiej stronie,
2. Druga strona na tej podstawie generuje swoją część, odsyła mi,
3. Ja na podstawie otrzymanego pliku, generuję transakcję właściwą i wysyłam ją do noda (do sieci grin)

I teraz jest pewien haczyk, o ile do blocku grina trafia, to co opisałem, czyli commity i tzw kernel, które nic nie dają jeżeli chodzi o zdeanonimizowanie stron. To pliki, bo są to pliki o strukturze json, (przesyłane w opisanych 3 stopniach transakcji) zawierają JAWNIE WSZYSTKIE DANE dot. STRON, KWOT I INNE KTÓRE SĄ POTRZEBNE DO CAŁEGO PROCESU ( nie wiem jeszcze na ile wrażliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa transakcji)

WSZYSTKIE SĄ JAWNE, OTWARTYM TEKSTEM.

To oznacza, że jeżeli taki ruch zostanie przechwycony przez służby, to mają one dużo więcej niż normalnie dostarcza blockchain np. BTC. Dlaczego więcej? Bo mają jeszcze adresy IP stron, które wymieniały dane.

Z tego wynika, że kluczowy jest sposób przesyłania danych pomiędzy stronami.

Referencyjny grin-wallet obecnie proponuje dwa rozwiązania.
1. HTTP bez S, bądź HTTPS, ten pierwszy wiadomo jakie ma konsekwencje
2. Jakikolwiek sposób przesyłania plików: mailem, ftp, ładowanie na stronę np. giełdy

Jeżeli bezpieczeństwo tego transferu nie zostanie zapewnione, to całe MimbleWimble przestaje mieć znaczenie ¯\_(ツ)_/¯Oczywiście nie odbiera to anonimowości blockchainowi grina z perspektywy np firm analizujących dane, czy zwykłych ciekawskich użytkowników.

#kryptowaluty #bitcoin
  • 4