Wpis z mikrobloga

#avr #elektronika
Zrobiłem projekt na ATtiny13a. Jest to 2 kanałowy, bistabilny włącznik światła wykorzystujący nadajnik (RF433MHz). Pobiera 21uA kiedy spi a ok 9mA kiedy pracuje przez 50ms. Wszystko na 5V i ma być schowane w puszce ze zwykłym łącznikiem podtynkowym. Pytanko brzmi: jakiej baterii/akumulatora użyć aby zasilić układ? Chyba najlepiej byłoby podpiąć baterię bezpośrednio (bez pośrednich stabilizatorów) aby uniknąć strat prądu. Testowałem właśnie AMS1117-5V który bez obciążenia przy Vin=9V brał 3.17mA - co odpada. Pojemność baterii od 500mAh w górę. Ktoś coś? Może bateria+ jakaś przetwornica step-up? Co lepiej?
  • 18
@winokobietyiwykop: Raczej bezpośrednie podłączenie z li-ion (no prawie, bo musisz koniecznie mieć baterię z BMS) to najlepsza opcja. Nie wiem jak z tym nadajnikiem ale Attiny podpięte pod ogniwo li-po powinno spokojnie zachować stabilność nawet przy taktowaniu 10Mhz. Do tego zasilanie mniejszym napięciem dodatkowo ograniczy pobór prądu.

Chociaż ja na Twoim miejscu myślał bym jednak nad jakimś zasilaniem z sieci. Nawet najbardziej energo-oszczędny układ w końcu się wyładuje. Jak nie przez
@winokobietyiwykop:

Bateria litowo-tionylową dajesz https://www.baterie-saft.pl/bateria-litowa-saft-ls17500-p-6.html

Sprawdź jaki masz OpAmp

BTW sprawdź od jakiego napięcia pracuję odbiornik. Powinna pomóc wymiana LM358 na coś z oferty Intersila tzn. Cmosowe opampy od 1.8V Rail-Rail

No i sprawa jest jeszcze jedna, dawanie stabilizatora to delikatnie mówiąc marnowanie energii... Tym bardziej Step-Up :/

Gdybyś się uparł to w załączniku daję schemat stabilizatora z Elektora ;)

Miłej zabawy
Pobierz rewida17 - @winokobietyiwykop:

Bateria litowo-tionylową dajesz https://www.baterie...
źródło: comment_k0DiuCkeDCKZUZG2lRRgIUJOBjLl6PLc.jpg
Si4432


@TheDuck: Wiesz, to ma być szybki, tani i bezawaryjny włącznik. Testowałem wszystko z 3.3V i działa, ale drastycznie spada zasięg. Jak to zamknę w puszce i zamknę włącznikiem, to też anteny (którą jest kabelek ok 17cm) nie wystawię. Nie chcę ryzykować, że czasem złapie a czasem nie.
@winokobietyiwykop: No na pewno sporo byś się więcej nakombinował ale zysk z takich modułów tez jest spory. 2 takie moduły to 12zł na aliexpress. O zasięg się nie martw bo pi razy oko Si4432 ma taką samą moc maksymalną przy 3.3V co RF433 przy 5V, 20dbm, pociągnie 85mA ale pewnie jest w stanie przesłać informacje i się wyłączyć znacznie szybciej niż w 50ms więc ostatecznie i tak nawet przy maksymalnej mocy