Wpis z mikrobloga

Mirki, pokłóciłem się ze znajomym, nt. przepisów drogowych, jako że tutaj sami dorośli ludzie z prawem jazdy, ( ͡° ͜ʖ ͡°) to mam do was pytanko.

Czy jeżeli w tym przypadku poruszamy się pojazdem B, to gdy wykonujemy manewr skrętu w lewo (zielona strzałka), powinniśmy włączyć kierunkowskaz?

Jednorybek - Mirki, pokłóciłem się ze znajomym, nt. przepisów drogowych, jako że tuta...

źródło: comment_W59CT506N5qsAMUSESwdIf5E54ZRbaP8.jpg

Pobierz

Czy w tym przypadku powinniśmy włączyć kierunkowskaz, sygnalizujący skręt w lewo?

  • Tak 94.5% (3679)
  • Nie 4.5% (176)
  • Nie wiem 1.0% (39)

Oddanych głosów: 3894

  • 49
  • Odpowiedz
Wjeżdżasz na skrzyżowanie i zmieniasz kierunek ruchu. Ten znak informuje tylko kto ma pierwszeństwo. Więc zawsze włączamy kierunkowkskaz w tej sytuacji.
  • Odpowiedz
Nie chodzi o sama drogę w KD lecz o zmianę kierunku ruchu. Jesteś obowiązany zasygnalizować.
  • Odpowiedz
@Jednorybek: Niby tak ale nie do końca. Do niedawna było to dość uznaniowe ponieważ w przepisach jest obowiązek włączenia kierunku w przypadku zmiany pasa lub kierunku. W tym przypadku pasa ruchu nie zmieniasz więc mogło się wydawac, że nie ma takiej konieczności i dawniej tak uczono. Rok temu ministerstwo potwierdziło: https://www.scigacz.pl/Pierwszenstwo,lamane,a,kierunkowskazy,Ministerstwo,rozwiewa,watpliwosci,33500.html . Moim zdaniem trzeba pamiętać o funkcji kierunkowskazu - ma informować innych uczestników ruchu o zmianach kierunku kiedy jest kilka
  • Odpowiedz
@Jednorybek: Kiedyś się o to pokłóciłam z rodzicami. Opowiadałam o tym w pracy, że ogólnie to rodzice za komuny robili prawko i jeżdżą w tym przypadku bez kierunku i nie można im przetłumaczyć, że trzeba go wrzucać, na co współpracownicy: "No przecież jak z pierwszeństwem to się nie wrzuca". I jak tu ma być dobrze?
  • Odpowiedz
Znam takich co twierdzą ze zjeżdżając z drogi z pierwszeństwem trzeba wrzucić kierunek nawet jak na tej krzyżówce jechaliby prosto


@pr2emek: wystarczy im wyjaśnić że kierunkowskaz sygnalizuje zamiar skrętu a nie zamiar opuszczenia drogi z pierwszeństwem.

Jeżeli nadal sami się nie pokapują że ich pogląd był głupi to należy zmienić znajomych :)
  • Odpowiedz