Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 14
#zeglarstwo #zagle #ciekawostki #wiedzabezuczyteczna
Icki wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z Izraelem. Przynajmniej nie te w zeglarstwie. Icki to nic innego jak wskaźniki wiatru pozornego,ktore montuje się na wantach i achtersztagu. Montuje się je również na zaglach, najczęściej na 3 wysokościach, pokazują one w takim przypadku, czy żagle maja odpowiedni trym,ktory zapewni efektywne żeglowanie. Wykonane z lekkich materiałów, takich jak taśma magnetofonowa czy lekkie paski dakronu. Używane w głównej mierze w zeglarstwie regatowym.
PMV_Norway - #zeglarstwo #zagle #ciekawostki #wiedzabezuczyteczna
Icki wbrew pozorom ...

źródło: comment_5gMIwbB3Ix0GO3LNfIXotytQyjOAoIIY.jpg

Pobierz
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@raFFcio: o trymowaniu napisano wiele książek. Generalnie chodzi o to, by Icki na każdej wysokości były poziomo, tak by było widać że żagiel pracuje na całej powierzchni. Ale o to pytaj regatowcow, @sailor_73 ma większą wiedzę zapewne w tym temacie
@raFFcio: trymujesz foka tak żeby icki układały(przylegały do żagla ) się po obu stronach tak samo i to fok mówi ci jakim kursem możesz płynąć i pod niego regulujesz grota , zasada taka sama icki muszą przylegać do żagla po obu stronach wtedy nie powstają zbędne zawirowania na żaglu , reszta zależy rodzaju łódki , możliwości regulacji obrotu masztem, sytuacji na wodzie itd..
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PMV_Norway: @sailor_73: dzięki. Ja mniej więcej wiem jak to robić choć nigdy regatowo nie pływałem. Po prostu zaproponowałem, że skoro robisz takie ciekawe wpisy z teorii to możesz jakoś to opisać
@raFFcio: @PMV_Norway: Generalna zasada jest prosta nie chodzi o to ile wiatru łapiesz w żagle tylko ile go wypuszczasz. Każdy icek który "wariuje" wskazuje złe ułożenie żagla lub całej dyszy, pozycję rogu szotowego, ogólny stan żagli(wydmuchanie), musisz wtedy pokombinować bo ważna jest pozycja icka na żaglu jak i to, czy jest on pojedynczy szalejący czy jest ich więcej. Pierwsza zasada dotycząca stron po której ułożone są icki jak wariują po
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@UbiQuityRegis: no i pięknie wytłumaczę. Prosto i jasno. Jak mówie nie pływam regstowo więc niezbyt mocno przykłada do tego uwagę. Bo to czy do Danii będę płynął 18h czy 18 i 10min nie robi mi różnicy. W regatach brałem udział chyba że 3x, nigdy jako sternik i regaty były raczej do zobaczenia jak to jest.
dodam, że na egzaminach w starych czasach Icki były zakazane, ale sędziowie "nie widzieli" blond długich włosów na wantach. Trzeba było takowe najpierw zdobyć ;)

Fajne są jeszcze icki przyczepione do liku wolnego żagla. Wychodzące poza obrys żagla. wydaje mi się, że można nimi dokładniej trymować, albo łatwiej się je czyta
wiesz zawsze staram się mieć ułożone Icki po obu stronach, nie jest to wcale proste, ale pływając nie zalezy mi na tym by płynąć 0.1kts szybciej


@PMV_Norway: nam zależy bo jak masz zawirowania to prędkośc spada o 2-3 knoty pod wiatr