Wpis z mikrobloga

#kawa #kawatime
Zanim wejdę na fora o kawie i dowiem się, że muszę kupić ekspres 500bar z laserowym spieniaczem mleka za miliony monet zapytam tutaj, może znajdzie się jakiś specjalista.
Co sprawia, że kawa z ekspresu wydaj się być lekko słodkawa? Zdarzyło mi się kilka razy pić kawę z mlekiem, która miała przyjemny lekko słodkawy posmak (i nie jest to cukier ani mleko skondensowane) - taka mi najbardziej smakuje. Trafiłem na taką kawę w Rzymie - facet używał jakiejś Lavazzy, ale nie wiem jakiej. Trafiłem też na taką kawę u znajomego - to była kawa Bio z Lidla.
Kupiłem więc tę kawę z lidla, ale z mojego ekspresu smakowała inaczej - bez tej słodyczy. Próbowałem różnych ustawień młynka i mocy zaparzania, różnych ilości mleka, mleka spienionego i niespienionego. I to nie jest to.
Próbowałem też różne kawy, zazwyczaj z dopiskiem crema intense albo crema dolce, ale też espresso - od Dallmayr, przez MK oraz z 6-7 różnych Lavazza i chyba najbliższy temu był Dallmayr Crema d'oro Intensa.
Ktoś ma jakieś rady?
  • 10
@aktualnosci1:

1. Z gówna bata nie ukręcisz - jakaś klasa sprzętu jest wymagana
2. Poszukaj na coffeedesku jakiejś Brazylii 100% arabiki do espresso i spróbuj, może to będzie to czego szukasz

Czynników jest jakieś milion pięćśet. Aha - i jakość mleka, jeżeli pijesz z mlekiem i jego temperatura. Nie cieplejsze niż 65 stopni, a poza tym im więcej białka i tłuszczu tym lepiej.
@aktualnosci1: nawet same arabiki bywają bardziej kwaśne lub bardziej słodkie zależnie od odmiany i warunków uprawy, obróbki, poziomu wypalenia.

Ekspres nie jest najważniejszy, bo naprawdę słodkie quasi-espresso zrobisz i w zestawie aeropress+prismo a to jest zestaw za poniżej 200 zł.
@geuze: @M46num: Ekspres mam Phillips z serii E5000, więc chyba aż takie gówno to to nie jest.
Spieniacz mam wbudowany, ale spróbuję też takiego spieniacza rotacyjnego z podgrzewaczem - chociaż próbowałem już wszystkiego: dolewania zimnego mleka, latte i cappuccino z eskpresu, różnych rodzajów mleka - zawsze przynajmniej 3,2%.
Ciekawe tylko, że ta sama kawa (przynajmniej z nazwy) inaczej smakowała mi na innym ekspresie - może jakieś konkretne ustawienia mają na