Wpis z mikrobloga

Po ponad dwoch latach na #emigracja mamy plan z różowym zeby juz nie poacic za wybajem tylko wziasc jakis kredyt na mieszkanie i zainwestować.

Troche poczytalem i jedni mowia zeby smemu do mortgage advisora isc inni ze lepiej przez agencje i oni wszystko zalatwia ... ¯_(ツ)_/¯

#wykoppomusz

Jakieś rady jak sie za to zabrać, czego unikać i ogolnie jakies pro tipy byśmy prosili :)

#uk
  • 19
@MarekAntoniusz: ogladalem ostatnio wyklad Petera Schieffera o bance na rynku nieruchomości w stanach.

https://youtu.be/tLTuOYSDMrE

Dalo mi to duzo do myslenia. Obecny rynek nieruchomości w uk na pierwszy rzut oka wzkasuje na typowa banke. Gospodarka swiatowa zwalnia, zbliza sie kryzys, zalamanie waluty a na deser jeszcze wielka niewiadoma pt. brexit. Jak dla mnie zbyt wysokie ryzyko, zeby pchac sie w kredyt na 20 czy 30 lat. Wynajmujac przez kolejny rok czy dwa
@czlowiek_malpa_z_ochrony: poniewaz obecny moment jest najdluzszym okresem wzrostu gospodarczego pomiedzy kryzysami od bardzo dawna (jezeli pamiec mnie nie myli to najdluzszy okres w historii USA), wiec tak, od paru lat "strasza", bo wszystkie obliczenia na to wskazuja. Obecnie przewiduje sie, ze za 17 miesiecy (bazajac na odpowiedzi z amerykanskiego rynku) moze nastapic globalny kryzys.

Popatrz na ceny mieszkan pomiedzy 2008 i 2009 - spadly. Nie dramatycznie i nie jakos znaczaco, ale
@czlowiek_malpa_z_ochrony: ceny jeszcze nie leca w dol bo banki rozdaja bezproblemowo kredyty hipoteczne kazdemu kto ma chociazby 5% wkladu wlasnego maksujac przy tym ich zdolność kredytowa. Mediana rocznych dochodow w uk to zaledwie 20k a ludzie porywaja sie na kredyty , ktore sa 10cio krotnoscia (median) ich rocznych dochodow. Skrajna maniakalnosc czy pospolita ignorancja a moze swiadoma "inwestycja"?

Pomimo, ze ceny z roku na rok nadal rosna to procentowo z roku