Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki, szybki nius. Mamy drugą Omuamuę w Układzie Słonecznym.

Ekipa z naszego Obserwatorium w Krakowie (Piotr Guzik, Michał Drahus, Wacław Waniak) wraz ze swoimi współpracownikami z innych instytutów parę godzin temu opublikowali telegram o przeliczeniu orbity dla rzeczonego obiektu. Chłopaki wykorzystali do badań teleskopy na La Palmie i na Mauna Kea. Wygląda na to, że mamy do czynienia z międzygwiezdną kometą. Jej oznaczenie robocze jest: gb00234. Na pewno będziecie o tym słyszeć w mediach przez następne miesiące, więc więcej info będzie później. W szczególności będzie gorąco w grudniu, kiedy gb00234 będzie w peryhelium (niespełna 2 AU od Słońca).

Na pewno będzie pytanie, czy ten obiekt nie mógł się wybić z, na przykład, obłoku Oorta i tu przywędrować. Z tego co wiem, raczej nie. Posiada on nadwyżkę prędkości w liczbie 30 km/s, a dla obiektów z obłoku Oorta taka nadwyżka nie powinna być większa od 3 km/s. Poza tym, Oumuamua miała nadwyżkę w liczbie 26 km/s. Jak ktoś chce poczytać więcej o tym, odsyłam do źródeł anglojęzycznych pod terminem: hyperbolic excess velocity.

Obiekt został zaobserwowany po raz pierwszy przez Gennady Borisova w Obserwatorium Krymskim 30 sierpnia. Foto obiektu załączam poniżej (jest w samym środku zdjęcia). Nowa międzygwaizdowa kometa wystepuje pod równoległą nazwą C/2019 Q4 (Borisov).

#astronomia #kosmos #ciekawostki
#astronomiaodkuchni
AlGanonim - Hej Astromirki, szybki nius. Mamy drugą Omuamuę w Układzie Słonecznym.

...

źródło: comment_lzdIA6zwnZngWsCCCtwG9q6GRfYb6tYl.jpg

Pobierz
  • 66
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Al_Ganonim: Jest szansa wylecieć mu na spotkanie i zbadać? Co do tego poprzedniego to był taki projekt, co prawda to spotkanie miało by być dopiero za wiele lat i chodziło o dogonienie go jak juz będzie opuszczać nasz układ, no ale zawsze.

Może jakiś statek tego typu powinien czekać sobie w gotowości na orbicie z zapasem paliwa i odpowiednio mocnym silnikiem, aby tylko na wieść o takim obiekcie naukowcy szybko wyliczyli
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@raFFcio: W oryginalnym artykule to jest nazwane "hyperbolic excess speed" czyli:

A body traveling along hyperbolic trajectory will attain in infinity an orbital velocity called hyperbolic excess velocity (v∞).


Jeśli dobrze rozumiem jest to prędkość obiektu w nieskończoności po minięciu Słońca.