Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 34
@n1c3: biedniejsza... no wszystkie statystyki mówią że zawsze byli i nadal są bogatsi (PKB per capita). więc udam że się pomyliłeś.

służbę zdrowia mają X razy lepsza (zrób rozeznanie wśród mieszkańców południowej Polski jak wielu z nich woli skorzystać z czeskiej służby zdrowia niż czekać niewiadomo ile na to samo w Polsce). no ale oni przeznaczają na ten cel 6,7% PKB a my nawet nie 5% (a tak szczerze to chyba
@cornellius: @emjot86: @secret_passenger: wiecie w ogóle do czego służy wskaźnik pkb? on nie określa w żadnym stopniu dobrobytu obywateli (co prawda bardziej rozwinięty kraj = wyższy wskaźnik pkb, ale nie na poziomie różnych państw). analogicznie Katar byłby jednym z najlepszych krajów do życia na świecie, a nawet Bahamy i Portotyko byłyby parę razy bogatsze, niż Polska. jeżeli ktoś mieszkał w Czechach i nie zgadza się z tym, co napisałem,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 27
@cornellius: ja byłem tylko kilka tygodni w różnych mniejszych miejscowościach i raczej na podstawie tego obrazu powiedziałbym, że dziura troche. Domy wcale nie lepsze niż u nas, sklepy zamykają szybko ich autostrady to standard naszych ekspresowek. Był tu ktoś ostatnio, co mieszka w Czechach od jakiegoś tam czasu i pisał, jaki przesrany mają rynek nieruchomości w dużych miastach. Podawał też kilka innych problemów.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@n1c3: PKB to jest wskaźnik czysto ekonomiczny. i to właśnie opisuje.jeski chcesz się kłócić że nie jest idealny - nie ma o co. nie jest idealny. ale na dzień dzisiejszy nie ma innego, równie powszechnego wskaźnika do opisu jakiejś średniej zamożności osób żyjących w danym państwie (chodzi oczywiście o PKB per capita). można oczywiście ten wskaźnik waloryzować do cen - PKB (PSN)
trochę liczb:
Czechy:
PKB per capita: 22 850 (2018)