Wpis z mikrobloga

@McGregor87: a Czechy? xD ludzie się jarają Czechami, że w ogóle lepsza Polska, ale każdy, kto mieszkał tam dłużej, niż miesiąc wie, że jest to biedniejsza i smutniejsza kopia Polski. co do Słowacji się nie wypowiem, bo nie wiem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 34
@McGregor87: #!$%@? hipolicie, albo mieszkasz w Polsce C gdzie jeszcze cyrylica jak za cara :) mam nadzieję że rząd tego nie #!$%@?, ale u nas jest całkiem całkiem, można jechać na zachód bez kompleksow :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 34
@n1c3: biedniejsza... no wszystkie statystyki mówią że zawsze byli i nadal są bogatsi (PKB per capita). więc udam że się pomyliłeś.

służbę zdrowia mają X razy lepsza (zrób rozeznanie wśród mieszkańców południowej Polski jak wielu z nich woli skorzystać z czeskiej służby zdrowia niż czekać niewiadomo ile na to samo w Polsce). no ale oni przeznaczają na ten cel 6,7% PKB a my nawet nie 5% (a tak szczerze to chyba
  • Odpowiedz
@cornellius: @emjot86: @secret_passenger: wiecie w ogóle do czego służy wskaźnik pkb? on nie określa w żadnym stopniu dobrobytu obywateli (co prawda bardziej rozwinięty kraj = wyższy wskaźnik pkb, ale nie na poziomie różnych państw). analogicznie Katar byłby jednym z najlepszych krajów do życia na świecie, a nawet Bahamy i Portotyko byłyby parę razy bogatsze, niż Polska. jeżeli ktoś mieszkał w Czechach i nie zgadza się z tym, co napisałem,
  • Odpowiedz
@n1c3: Słuchaj, wychowałem się 5 kilometrów od Czech, doskonale znam ten kraj i naprawdę zauważam przeciętną różnicę, jak pracowałem w Polsce, w Warszawie czy Wrocławiu, a w Ostrawie lub Pradze. A smutniejszymi bym tego nie nazwał, możesz tak odczuwać, bo jesteś Polakiem i nie władasz biegle ich językiem - tak, gardzą nami.
  • Odpowiedz
@n1c3: I powtarzam Ci, znam ten kraj, mam masę znajomych, którzy mają stopień porównawczy i to co piszesz, to jakaś totalna abstrakcja oderwana od faktów. Na podstawie czego wyrobiłeś sobie takie zdanie? Tylko swojej osoby? To byłoby słabo.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 27
@cornellius: ja byłem tylko kilka tygodni w różnych mniejszych miejscowościach i raczej na podstawie tego obrazu powiedziałbym, że dziura troche. Domy wcale nie lepsze niż u nas, sklepy zamykają szybko ich autostrady to standard naszych ekspresowek. Był tu ktoś ostatnio, co mieszka w Czechach od jakiegoś tam czasu i pisał, jaki przesrany mają rynek nieruchomości w dużych miastach. Podawał też kilka innych problemów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@n1c3: PKB to jest wskaźnik czysto ekonomiczny. i to właśnie opisuje.jeski chcesz się kłócić że nie jest idealny - nie ma o co. nie jest idealny. ale na dzień dzisiejszy nie ma innego, równie powszechnego wskaźnika do opisu jakiejś średniej zamożności osób żyjących w danym państwie (chodzi oczywiście o PKB per capita). można oczywiście ten wskaźnik waloryzować do cen - PKB (PSN)
trochę liczb:
Czechy:
PKB per capita: 22 850 (2018)
  • Odpowiedz
@cornellius: Gardzą nami? W jakich sytuacjach zdarzyło Ci się tego doświadczyć? Ja nigdy tego nie odczułem, co więcej mam wrażenie, że jak próbuję się dogadać po polsku to są od razu lepiej do mnie nastawieni niż jeśli zaczynam rozmowę po angielsku.
  • Odpowiedz
@McGregor87: Ogólnie mam wrażenie ze obrazek po prawej powstał na podstawie zdjęć ze Słowacji. Tam w niektórych regionach są całe wsie zamieszkane wyłącznie przez cyganów.
  • Odpowiedz