Wpis z mikrobloga

RECENZJA: SPARTAKUS. REBELIA

Książka „Spartakus. Rebelia” autorstwa Bena Kane’a to kolejna i ostatnia część powieści historycznej opowiadającej losy najsłynniejszego gladiatora oraz największego powstania niewolniczego w antycznym Rzymie.

W tej części ponownie śledzić możemy przygody trackiego przywódcy, jego rzymskiego kompana Carbo czy niepokornych galijskich przywódców. Autor poza nastrojami panującymi w obozie stara się zobrazować szok, jaki ogarnął rzymskie władze w Rzymie. Członkowie senatu, będący elitą Rzymu, nie mogą uwierzyć, że kolejne armie rzymskie (w tym konsularna) ustępują w polu zastępom niewolników. Do stolicy kolejno wracają pokonani wodzowie, którzy tracą szacunek izby. Sytuację próbuje wykorzystać ambitny i niezwykle bogaty polityk Marek Licyniusz Krassus, który widzi w swoim potencjalnym zwycięstwie nad Spartakusem drogę do chwały. W tym celu wykorzystuje nastroje panujące w Rzymie oraz jedynego ocalałego z niewoli rzymskiego centuriona Caepio do przejęcia dowództwa nad rzymskim wojskiem w Italii.

Ben Kane po raz kolejny udowadnia, że historia antycznego Rzymu jest dla niego prawdziwą pasją, a duża wiedza merytoryczna jest bardzo dobrze wykorzystana. Autor za wszelką cenę stara się być w zgodzie z przekazami historycznymi, których nota bene jest niewiele. Fakt ten pozwala mu często pobudzać wyobraźnię i rozwijać kontekst wydarzeń. Świetnym przykładem jest tutaj nagły zwrot Spartakusa z armią z północnej Italii na południe czy nieudane przetransportowanie niewolników na Sycylię.

Sprawność z jaką autor podejmuje się opisu kolejnych faz powstania oraz charakterystyka postaci są naprawdę niezwykłe. Tym co jednak najbardziej zachwyca w postaci Spartakusa jest jej niejednostajność. Z jednej strony jest pewny siebie, bohaterski, lojalny, przywódczy, by zaraz stać się porywczy oraz gotowy do mordowania bezbronnych. Ben Kane stara się za wszelką cenę tworzyć postaci, które nie są jedynie czarno-białe.

Oczywiście dla Czytelników, na końcu książki, znajduje się posłowie, w którym poznajemy szczegóły – co jest prawdą lub też gdzie autor pozwolił sobie na fikcję literacką. Dodatkowo możemy zapoznać się ze słownikiem zwrotów łacińskich, co dodatkowo powiększy naszą wiedzę.

Z wielką przyjemnością polecam książkę.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/spartakus-rebelia/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici #recenzja #ksiazki
IMPERIUMROMANUM - RECENZJA: SPARTAKUS. REBELIA

Książka „Spartakus. Rebelia” autors...

źródło: comment_cNxsX0OoHtF9Sgsl4tw29oGhRvW1jLm1.jpg

Pobierz
  • 2