Wpis z mikrobloga

Czy jest mi ktoś w stanie ładnie wytłumaczyć tę scenę? W ogóle cały film jest dość ciężki dla osób, które nie miały styczności z przemianami ustrojowymi. To nie tak że nie rozumiem niczego, ale czuję że to właśnie w tych niedopowiedzeniach tkwi diabeł.

Tagowałbym # psy ale xD
#film #prl
allX - Czy jest mi ktoś w stanie ładnie wytłumaczyć tę scenę? W ogóle cały film jest ...
  • 7
@allX: Olo nie przeszedł weryfikacji po przemianie systemowej i został zwolniony. Tymczasem major SB Gross poszukuje ludzi do jego biznesu, w tym celu zbiera zwolnionych funkcjuszy SB ponieważ mają doświadczenie i są obyci w wielu tematach. A toast jest w kierunku opozycji (nowej władzy) i komunistów (starej władzy).
@allX Olo z Franzem byli w UB. Franz "świętuje służbę u nowych panów" - przeszedł weryfikację i dostaje pracę w policji. Gajos gra Grossa, który też był w służbie bezbieczeństwa i werbuje Franza żeby pracował dla niego i jego mocodawców (wysoko postawieni funkcjonariusze UB mieli dość bogate koneksje z mafia i światem przestępczym). "A złoty zegarek też masz?" Tutaj wyjaśnienie - https://www.wprost.pl/tygodnik/10004723/zelazo-czyli-zloto.html
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wiaderny85: tak tak to jest całkiem jasne już dla mnie, tłumaczy też czemu w scenie gdy Stopczykowi zarzuca się palenie akt, Major niespecjalnie daje wiarę