Wpis z mikrobloga

@Daroo24: Ja też wiem, bo tu mieszkam, wschodnie Mazowsze, nie ma u nas żadnych nawiązań kulturowych do Podlasia, ale wystarczy wyjechać ze 20km na wschód, czy północ, by takowe znaleźć. Czy to w wiejskich, przedwojennych domkach, czy ostrym zaciąganiu w mowie starszych mieszkańców.
Doskonały przykład to minister Tchórzewski, który pochodzi ze wsi pod Zbuczynem.
@Zombo: W Białej Podlaskiej ludzie tez nie zaciągają tak jak w okolicach, co nie znaczy, ze miasto to nie należy do Podlasia. A jeśli szukasz nawiązań kulturowych, to chociażby istnieje katolickie radio podlasie nadające z Siedlec. No a poza tym była to stolica województwa podlaskiego, guberni siedleckiej. Dzisiejsze muzeum siedleckie w ratuszu oryginalnie było nazwane „muzeum ziemi podlaskiej”. Wiec nie opisuje żadnych bzdur. Siedlce są na Podlasiu, dopiero powojenny podział administracyjny
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@sztefen_muller: O Panie, ja stąd pochodzę i prace dyplomową nawet o tym pisałem xD Owszem geograficznie przez większość czasu Siedlce były Mazowszem, bo znajdują się poza granicą, czyli Liwcem, ale mentalnie i regionalnie to Podlasie i Siedlce też wchodziły w skład tej jednostki, a kulturowo większość ludności bardziej czuję się jak z Podlasia niż z Mazowsza, bo tak to się utrwaliło w pamięci, że sam użyłem takiego sformułowania
@Daroo24: To, że księża sobie nazwali radio tak, a nie inaczej, wynika z zasięgu nadajników, oddziałów terenowych, oraz obszaru samej diecezji siedleckiej.

PS. Z tym muzeum to owszem było, ale przez 8 lat, w samym muzeum również próżno szukać zbiorów sugerujących podlaskie klimaty, nie popadajmy w paranoję ;)
http://www.muzeumsiedlce.art.pl/pl/site/490/491/historia.html

Po II wojnie światowej, w 1967 roku, reaktywowano muzeum z siedzibą w ratuszu. Funkcjonowało ono pod nazwami: Muzeum Ziemi Podlaskiej do 1975