Wpis z mikrobloga

Znam kolesia potrafi nagrywać filmy jakościowo jak Gonciarz, bardzo ładne. Ale niestety nagrywa wesela i co tam trafi się po drodze.
Rozmawiałem z nim czy jakbym zainwestował w niego to czy zacząłby nagrywać jakieś ładne reportaże. Wstępnie się zgodził.
Mój plan jest taki żeby nagrywać ładne i częściowo wzruszające filmy po 30-60 minut. Np. pokazać bezdomnych z jakiegoś miasta jak śpią, jak żyją, co robią w zimę, gdzie jedzą itp. Jak znajdzie się wygadany bezdomny to może by opowiedział o seksie albo innych bardziej kontrowersyjnych tematach (ale nie jak ten koleś od jak to ogarnąć tylko bardziej profesjonalnie). Inny filmik można nagrać o osobach, które pomagają takim osobą. Kolejny można o narkomanach, jak zamawia przez neta towar, jak bierze, jak imprezuje etc.

Tylko jak zacząłem liczyć wypożyczenie dobrych kamer, mikrofonów i tak dalej to wychodzą sporę sumy. Wiele mówi się o zarobkach na youtube i jest zbyt wiele zmiennych. Myślicie, że by to chwyciło? Też z powodów utrzymania jakości nie da się publikować tego raz w tygodniu tylko najczęściej myślę co dwa.
Myślałem też, że robienie angielskich napisów mogłoby zgarnąć trochę widowni z zagranicy (większy cpm jakby nie patrzeć), ale brak jakichkolwiek danych na ten temat.

Myślicie, że takie reportaże mają szansę bytu? Na #polskiyoutube w sumie ciężko cokolwiek znaleźć takiego, po angielsku na #youtube trochę jest ale też nie są to milionowe wyświetlenia.

Jest to duża inwestycja bo trzeba to opłacić na kilka miesięcy do przodu (żeby wyprodukować zapas jakiś malutki) i taka inwestycja mogłaby wynosić jakieś 40-60k. Wiem że to nie jest dużo jak na inwestycję, ale ja też nie jestem rekinem biznesu i to byłaby moja pierwsza "firma".

#biznes #wlasnafirma
  • 17
@dupaztrupa: A czasem stawki CPM nie zależą od regionu na jaki założony jest kanał YT? Jak jest na Polskę, to czy to widz z UK czy z Polski to jest stawka ta sama?
@dupaztrupa: nie liczyłbym na wysokie wyświetlenia o ile w ogóle jakiekolwiek na początku. Skoro nawet na zagranicznym yt nie łapie to i tutaj bez większej promocji nie złapie

@Tfor stawka jest zależna od kraju osoby, która ogląda daną reklamę
@dupaztrupa: a co mają czyjeś zainteresowania i historia wyszukiwań do obejrzenia reklamy na Twoim filmie i dopasowaniu do tego kwoty? ( _) CPM opiera się na kraju, w którym została wyświetlona reklama, typie reklamy (bez pominięcia, z pominięciem, adnotacja) i ogólnie kontentem na kanale, gdzie wiadomo, że najwięcej zyska kanał technologiczny, a najmniej skierowany głównie do dzieci
@bunkrowo: 7k subów? Jak to przekłada się na hajs?

Muszę zacząć od liczenia pieniędzy bo żeby miało to jakąś jakość to trzba wypożyczyć tę kamerę 4k, ten lepszy obiektyw. Wiem, że lepiej mieć talent niż sprzęt, ale mimo wszystko sprzęt też potrzebny jak już odrobina talentu jest.
Trzeba opłacić tego typa co to nagra, jakiegoś pomocnika do noszenia, paliwo żeby dojechać.
Godzinny materiał to 2-4 dni nagrywek, za każdy dzień trzeba
@dupaztrupa: no trochę to dziwne nagrywać Wesela i coś tam jeszcze pożyczać, szczególnie, że takie reportaże uważam za mniej wymagające. A tak ciekawości to skąd jesteś?
nagrywać ładne i częściowo wzruszające filmy po 30-60 minut


@dupaztrupa: czy ty wiesz ile pracy kosztuje nagranie 30-60 minut filmu? xD nawet amatorsko.

w ogole to srednio widz YT traci zainteresowanie filmem po ~3,5 minuty. Może to Cię trochę naprowadzi
@DamSon: pożycza jak nagrywa coś innego. Jak potrzeba kolejnego mikroportu, jakiegoś innego obiektywu (nie znam sie na tym), jakieś softboxy czy coś tam. Ziomek ma kamerę podobną do tej red (ale to nie red) więc zgaduję, że i obiektywy jakieś droższe są. Jak chciałem żeby mi nagrał coś w plenerze i budynku to wypożyczał jakiś obiektyw + lampy jakieś żeby jedna dawała ostre światło, inna jakiś softbox., dodatkową kamerę (ale już