Wpis z mikrobloga

Co myślicie o przeprowadzaniu rekrutacji programisty w IT NA KARTKACH? Do tej pory zawsze było jakieś zadanie praktyczne w innych firmach aż do czasu gdy nie trafiłem na jedną taką w Chorzowie gdzie dostałem kartkę z pytaniami i i zadaniami z SQL, PHP. Zakaz korzystania z neta, dokumentacji.
Myślałem, że takie rzeczy tylko na studiach u starych dziadów na egzaminach. W jaki sposób moja znajomość jakieś mało używanej funkcji w PHP (wraz ze wszystkim argumentami, również tymi rzadziej używanymi) ma zweryfikować praktyczną wiedzę w rozwiązywaniu problemu? Czy tylko ja uważam, to za idiotyzm?
Mówię tu o Juniorze, nie Seniorze...
#it #programowanie #rekrutacja
  • 18
@erayman: @Anonimizator69: e tam widziałem ostatnio rekrutację w której wysłali mailem do kandydatów przykłąd zadania sql i PS.

1. Jakieś proste zapytanie
2. Za pomocą skryptu w PS zresetować jakąś flagę w AD

Wystarczyło na maila odpisać, dzisiaj gadałem z kumplem, dostali 1 odpowiedź, na pierdyliard CV.
@Kaczus2B Testy testami, natomiast zadania to trochę inna bajka. Pisanie zadań (o ile nie mają jakiegoś rzeczywistego odniesienia do praktyki firmy) to jest porażka, w dodatku bez żadnych możliwości skorzystania z pomagajki, gdzie nie ukrywajmy to jest spora część czasu programistów i nie tylko jest śmieszne po prostu.
@erayman Też ostatnio na rozmowie dostałem białą kartkę, i jakieś 3 zadanka do rozpisania. Jakieś pierdoły z tego co pamiętam, nie chodziło o to czy zapytanie działa, czy funkcja działa tylko po prostu sprawdzali w jaki sposób podchodziłem do problemu i czy nie należę do tych programistów którzy jak im odciąć stackoverflow to nic nie wiedzą.
Podam wam przykład jaki był. Funkcja in_array(1,array(1,2,3,4),true). Pytanie: Co się stanie jeżeli zmienimy ostatni argument na false
Kwestie jakie napotkałem są dwie: 1. Nigdy nie używałem tej funkcji ze wszystkimi trzema argumentami, nie wiem za co odpowiada ostatni 2. Mógłbym przecież sprawdzić dokumentację i się dowiedzieć gdybym miał dokumentację. Głowa to nie śmietnik.
@Anonimizator69: wiesz jak aplikowalem do pierwszej pracy mozna bylo miec ze soba pomagajki, ale sieci wtedy pracodawca na testy nie oferowal. Wiec mogles co najwyzej miec swoje ksiazki i notatki. I dalo sie napisac zadanie. To, ze mozna teraz korzystac, to fakt przyspiesza prace, ale warto miec wiedze, aby moc wybrac to wlasciwe rozwiazanie.

Jak aplikowalem do innej firmy tez rozwiazania przedstawialo sie na kartce. Trzeba bylo zrobic zadanie, a nastepnie
@Kaczus2B Ja nie neguje tego, że warto mieć wiedzę. Wręcz przeciwnie. Ja na swojej pierwszej rozmowie również miałem do zaliczenia test, ale i dzień próbny, żeby zobaczyć jak sobie poradzę z bardzo różnymi zadaniami i uważam, że taka forma jest okej. Jeśli ktoś robi zadania na kartce no to jego wybór, dla mnie to nie ma większego sensu i tyle.
Podam wam przykład jaki był. Funkcja in_array(1,array(1,2,3,4),true). Pytanie: Co się stanie jeżeli zmienimy ostatni argument na false


@erayman: To pytanie akurat jest dobre na kartkę, bo to trzeba wiedzieć zanim ktoś da radę to wytknąć palcem. Dla juniora może być trudne, ale jeśli chcą wybrać najlepszego to łatwe pytania nic nie dadzą.
@erayman: Kod ma działać i być napisany zgodnie ze sztuką. Nie ważne jakich środków używasz, a mało jest programistów, którzy by to napisali w taki sposób jak była przeprowadzona rekrutacja.
@erayman: To normalna praktyka. Debilizmem by było jakby oczekiwali od ciebie kompilatora w mózgu i że nie zrobisz żadnych literówek. Albo że będziesz znał mało uzywane funkcje api języka.
Ale generalnie to nie wiem co jest dziwnego i złego w odpowiadaniu na pytania z kartki? Przecież nie musisz znać dokładnie tych argumentów z api, wystarczy że napiszesz tak jak ci sie wydaje i to powiesz. Poza tym poleganie tak bardzo na