Wpis z mikrobloga

Mirki od #siecikomputerowe mam pytanie. Może ktoś podpowie a może pokieruje do odpowiedniej wiedzy.
Jest obiekt. Restauracja z hotelem. Mam router GSM, który jest bramą, jego adres to 192.168.0.1.Maska 255.255.255.0
Do niego podłączone są jeszcze 3 routery z wyłączonym DHCP czyli na tzw. przeźroczysto. Wszystkie mają takie same SSID i hasło WiFi. Wszystko działa sprawnie. Chcę jednak zrobić tak, żeby w tej sieci były osobne zasoby dla gości i osobne dla administracji. Zastanawiam się jak to zrobić, żeby wszystkie korzystały z jednej bramy, ale były osobnymi sieciami.
#komputery #sieci
  • 7
@Bosman_Zefhar: Dziękuję za odpowiedź. Właśnie wpadłem na jeden pomysł. A gdybym dołożył jeszcze jeden router i zmienił SSID na "biuro". Dałbym mu adres 192.168.2.1 i włączył DHCP a następnie podłączył kabel z routera GSM do portu WAN? Miałbym wtedy chyba osobną podsieć prawda?
@kidi1: Po pierwsze wyłączone DHCP to nie "przeźroczystość". Sieć na tych samych urządzeniach separuje się np. VLANami.
Do tego co potrzebujesz wystarczy jeden router co umie into VLAN, do rozgłaszania WiFi wystarczą AccessPointy, a all in one czyli router z WiFi to za dużo dla samego rozgłaszania WiFi.

Jeżeli taki router może obsłużyć VLAN i przypisać taki VLAN na porcie to wystarczy te tańsze APki do tych portów podłączyć. Na routerze
A gdybym dołożył jeszcze jeden router i zmienił SSID na "biuro". Dałbym mu adres 192.168.2.1 i włączył DHCP a następnie podłączył kabel z routera GSM do portu WAN? Miałbym wtedy chyba osobną podsieć prawda?


@kidi1: Tak to zadziała. Biuro będzie za podwójnym NATem, bez przekierowań portów goście nie będą mieć dostępu do sieci "biura". Internet będą mieć wszyscy.