Wpis z mikrobloga

Poznałem mówiącego po polsku Brazylijczyka o polskich korzeniach. Mówi staropolskim językiem, takim, jakiego nauczyli go dziadkowie i rodzice. O dziwo zna i używa słowa "#!$%@?". Opowiedział mi, co to znaczy, zobaczcie sami 8)

O co w ogóle chodzi? Brazylijski portugalski różni się od siebie w poszczególnych regionach kraju. W zależności od regionu język potrafi brzmieć inaczej, przyjmując wpływy języka dawnych imigrantów, którzy w danym regionie stanowili większość. Brazylijski portugalski, w zależności od regionu, ma sporo naleciałości z języka głównej mniejszości - w niektórych miejscach będzie to niemiecki, a w innych włoski czy właśnie Polski.

Na przykładzie #!$%@? rozmówca tłumaczy mi, co znaczy to słowo dla lokalnych mieszkańców, a co znaczy w polskich koloniach w Brazylii.

Video jest fragmentem mojego materiału z Caxias do Sul. Zapraszam do wykopywania znaleziska: Posłuchaj jak Polonia w Brazylii mówi po staropolsku

___

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu #brazylia #amerykapoludniowa #podrozujzwykopem #heheszki #naukajezykow

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę.
mateoaka - Poznałem mówiącego po polsku Brazylijczyka o polskich korzeniach. Mówi sta...
  • 9