Wpis z mikrobloga

Buduję własną książkę schematów kolejowych. Kilka przykładów poniżej. Dlaczego? Ponieważ istniejące książki zawierają schematy albo za prymitywne, albo decydowanie za wielkie co do moich potrzeb. Kilka założeń:

1. Ma być modularnie. Każdy z poniższych elementów to pojedynczy blok, w którym mieści się pociąg o łącznej długości 7. W przypadku wewnętrznych torów na łukach długość bloku to 5.
2. Moduły można ze sobą składać w prawie dowolny sposób tzn. podobnie jaw puzzlach i tu zastosowałem łączniki w postaci lamp. Dzięki temu udało mi się opanować budowanie na siatce kolejowej bez kombinowania.odpowiednie wielkości.
3. Moduły występują w trzech wielkościach:
* szerokie – odstęp pomiędzy torami pozwala na zmianę toru. Jest to minimalna odległość, która umożliwia zmianę toru na równoległy. Odległość wynosi 8 kratek/4 tory. Ten tor jest przeznaczony do ruchu tranzytowego. Taki układ pozwala na budowanie linii wielotorowych.
* średnie – tory przeznaczony do ruchu lokalnego. Odległość pomiędzy torami wynosi 3 kratki/1 tor.
* wąskie – tory są ułożone obok siebie. Ten tor przeznaczony jest do obsługi wjazdów na stacje.
4. Ma był ładnie. Tory są położone na nawierzchni betonowej i odpowiednio oznakowane malowanym betonem. Do tego całość jest oświetlona lampami.

Całość wykorzystuje mod pociągów elektrycznych. Jeżeli go nie będzie, to niestety, ale lampki nie będą świecić i znikną semafory.

Plany:

1. Dodanie kolejnych modułów, szczególnie rozjazdów i skrzyżowań bloków o różnej szerokości.
2. Dodanie zmiany koloru lamp na zgodny z kolorem semaforów.
3. Rozwinięcie oznakowania dla najszerszych rozjazdów by nie stanowiły pojedynczego bloku.

Inaczej mówiąc, rakiety sobie latają w kosmos, a ja zajmuję się ciekawymi rzeczami.

#factorio #koziolekgrawfactorio
Pobierz koziolek666 - Buduję własną książkę schematów kolejowych. Kilka przykładów poniżej. D...
źródło: comment_ktATrYH7iesYdflGCOuHPfxvPeT3uKBM.jpg
  • 9
@koziolek666 a gdzie bocznice i stacje? I dlaczego taka dziwna długość pociągu? Zazwyczaj jeżdżę pociągami typu lokomotywa, cztery wagony lokomotywa, rozwinięte do dwóch lokomotyw, czterech wagonów dwóch lokomotyw.
@mojemacki: Na bocznice i stacje w różnych konfiguracja przyjdzie pora. Co do długości pociągów, to ma to dwa źródła. Po pierwsze siatka kolejowa w Factorio powoduje, że trzeba trochę pokombinować, by zachować modularność konstrukcji. Po drugie mod do pociągów elektrycznych narzuca maksymalną odległość pomiędzy słupami. Wynosi ona 16 kratek. To odpowiada trzem wagonom „ze sprzęgiem” (bo mi „z haczykiemi nie pasuje”). Teraz można podejść do tego problemu na kilka sposobów: