Wpis z mikrobloga

Mirki mam delikatny temat i szukam porady z natury prawnej / relacji międzyludzkich.
Moja babcia od jakiegoś czasu strasznie podupadła na zdrowiu, kobieta ogólnie zawsze żywa, pracowita i zaradna, teraz ma coraz większe problemy z podstawowymi rzeczami w domu. Babcia leków nie chce brać, trochę olewa temat ale widać, że z nią coraz gorzej. No i tu się zaczyna trudny temat. Babcia ma jakąś tam ziemię w różnych miejscach, niektóre dzierżawi, niektóre nie są uregulowane prawnie przez jakieś wojny rodzinne choć jest właścicielką teoretycznie.
Wiem, że jak nie daj Boże babcia by odeszła to będzie burdel i zaraz jak nie jakiś Janusz z wąsem przyjdzie "Panie ja to żem dzierżawił, to moje jest", to jakaś gmina sobie przywłaszczy "bo papierów ni mo ta". Osobiście nie moje pieniądze bo do podziału by było na wujków i siostry w tym moją mamę. Niestety żadne z nich o tym nie myśli albo olewa temat "ja tam pieniędzy nie potrzebuje" i takie gadanie. Wiem, że by im się przydały no i myślę o moich rodzicach bo też by chociaż coś mieli od rodziców tylko chyba nie chcą zaczynać tematu i wyjść na bezdusznego materialistę. Zastanawiam się więc czy jest jakiś sposób żeby to delikatnie rozwiązać. Przy okazji być może ktoś z was miał podobną sytuację i doradzi czy najlepiej w kwestii ziemii udać się do radcy / zawieźć babcię do gminy i tam uderzać / prawnika ?
Z góry dzięki za odpowiedzi, co dwie głowy to nie jedna.
#prawo #rodzina #nieruchomosci
  • 4
  • Odpowiedz
@L1nox: Zacznij od sprawdzenia, czego jest faktycznym właścicielem i gdzie widnieje w księgach wieczystych. Robisz to we właściwym Sądzie Rejonowym, ewentualnie w Państwowej Ewidencji Gruntów - lokalne starostwo. Musisz wykazać jakiś interes prawny (na chwilę obecną takiego nie widzę), albo mieć pełnomocnictwo od babci. Osobista wizyta właścicielki to oczywiście najprostsze rozwiązanie.

Jak masz już księgi wieczyste, albo same numery (sprawdzasz na ekw.ms.gov.pl). Potem objazdówka (lokalizacja na geoportal.gov.pl) i ogarnięcie, co tam
  • Odpowiedz
@Enzo_Molinari: Dzięki, myślę, że tak zrobię.
@alhakeem: Ogromne dzięki za tak rozbudowaną odpowiedź, wiele mi wyjaśniła.
Pogadam z babcią i zapytam na co dokładnie ma dokumenty, a potem kolejne kroki z Twojej listy. Jeszcze raz dzięki.
  • Odpowiedz