Wpis z mikrobloga

@AllieCaulfield:

Witam serdecznie.
Dzisiaj napisze trochę w temacie o którym myślałem już dawno ale nie łatwo czasem zgromadzić wszystko i połączyć w spójną całość.
Unikatowość w kontekście zegarków. Pierwszy w kosmosie, najdokładniejszy, najdroższy, wyprodukowany w bardzo malej ilości (i mam tutaj na myśli mniej niż 10 sztuk). Unikatowość można osiągnąć na wiele sposobów. To co mnie osobiście fascynuje to unikatowe osiągnięcia pod względem technicznym.
Napisze dzisiaj o najcieńszych zegarkach.
Dlaczego o zegarkach a nie jednym zegarku?? ponieważ, można patrzeć na sprawę i rozrdrobnić nieco na najcieńszy zegarek (jako całość) albo na ultra cienki zegarek z ultra cienkim mechanizmem w środku. Można jeszcze dokładać kategorii jak np najcieńszy "minute repeater" czy najcieńszy tourbillion.

Dla nadania perspektywy do tego o czym piszę , wyobraźcie sobie ze moneta 1 złoty ma grubość 1,7mm (tak więc dwie sztuki jedna na drugiej to 3,4 mm itd)

Nie będę tutaj zagłębiał się za bardzo w historię najcieńszych zegarków ponieważ zrobiłoby się tego za dużo. Warto jednak wspomnieć o nieistniejącej już firmie Jean Lassale, założonej w 1976 roku. Jean Lassale stworzył zegarek mechaniczny z mechanizmem cienkim na 1.2 mm (Caliber 1200) zdjęcie mechanizmu przod
zdjęcie mechanizmu z tyłu
Zapięcie tego zegarka za ciasno powodowało ze przestawał działać z powodu wskazówek dotykających kryształu.

Skonstruowanie najcieńszego zegarka jest ogromnym wyzwaniem z uwagi na bardzo ograniczona ilość miejsca. Trzeba było odejść od klasycznych rozwiązań. Wachnik normalnie montowany na gorze mechanizmu musiał zostać włączony do konstrukcji, jak np tutaj mechanizm Piaget 12P

Później zaczęto wykorzystywać tylna część zegarka jako podstawę mechanizmu. Jak to zrobiono tutaj
To Audemars Piguet Reference 25643BA

Mała ciekawostka.
Idea użycia podstawy zegarka jako podstawy mechanizmu została opracowana przez Maurice Grimm i André Beyner. Grimm wcześniej opracował mało znany dzisiaj ultra cienki zegarek kwarcowy Omega ( 1980 rok). Zegarek został nazwany "Dinosaure" z mechanizmem kwarcowym caliber 1355. Dinosaure miał tylko1.42mm – Cały zegarek (!!!) a nie tylko mechanizm. Tak wyglądał
Dodatkowo Wskazówki były nadrukowane na przezroczystych dyskach żeby ograniczyć grubość.
Dla przypomnienia cały zegarek był cieńszy niż nasza moneta 1 złoty.

Dalej Piaget Altiplano 38 mm 900P

Cały zegarek to tylko 3,65 mm
Rezerwa mocy to 48 godzin :)

Jako ostatni w tym artykule i chyba najbardziej imponujący...

Bulgari Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic

42mm tytanowa koperta o grubości 6,9 mm
Mechanizm w środku cal. BVL 318 ma grubość 3,3mm
Rezerwa mocy to 55 godzin
tak wygląda z tyłu
Cena to około 17k dolarów

Oczywiście jest jeszcze wiele firm produkujących ultra cienkie zegarki. Vacheron Constantin, Jaeger, LeCoultre również osiągnęli bardzo dużo w tej dziedzinie. Wpis byłby pewnie duuuzo dłuższy gdybym wymienił wszystkich.

PS Sprawdźcie linię zegarków Citizen Stiletto ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
...mniej niz 5 mm ...( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://www.citizenwatch.com/us/en/product/AR3075-51E.html

Mam nadzieje ze wpis jest interesujący i jakkolwiek inspirujący do dalszego zgłębiania wiedzy na temat wspaniałych urządzeń, które odmierzają nam czas.

Mam nadzieje, ze tym razem odnośniki będą działać jak powinny .

Pozdrawiam Serdecznie.

#zegarki #zegarkiboners #zegarmistrzostwo #qualitycontent #ciekawostki raczej rowniez #gruparatowaniapoziomu jak zawsze #teamcitizen
AllieCaulfield - @AllieCaulfield: 

Witam serdecznie.
Dzisiaj napisze trochę w tem...

źródło: comment_a44PPvOiXhT53I9zKz0d97Yvu4vdCWNB.jpg

Pobierz
  • 13