Wpis z mikrobloga

Postanowiłem nauczyć się spawać migomatem. Mam predyspozycje do majsterkowania, jednak pytania do tych którzy mają już ta zdolność. Trudno jest to ogarnąć? Mam starego busa do remontu a chciałbym na wiosnę wyspawac tam parę rzeczy. Chętnie dowiem się jaki sensowny migomat polecacie.

  • 28
@hipokampO_o: potrafiąc spawać zwykłą MMA, rączkę migomatu wziąłem i po prostu zacząłem spawać, kładąc spoiny lepsze, niż w MMA mi kiedykolwiek wychodziły. Nauka: ze trzy filmy obejrzane wcześniej na Youtube.
Tyle, że jako migomat mam synergię, więc ustawienia parametrów sprowadzały się do podania grubości materiału, jakiego gazu używam i czy spoinę chcę wklęsłą, czy wypukłą.
@hipokampO_o: Hmm, nigdy nie spawałem na "lepszych" migach z porównywalnych roczników, ale nigdy też nie miałem poczucia że to spawarka mnie ogranicza - zazwyczaj droższe dają po prostu większe prądy i uptime. Ale jak najbardziej szanuję ;)
@hipokampO_o zależy jak precyzyjnie masz spawać. Ale te Magnumy i ich odmiany spokojnie dadzą radę. Najlepiej brać też najprostszą wersję, bo i tak wielu parametrów pewnie nie ogarniesz, a jak ogarniesz, to nie będziesz używać. ¯\(ツ)
@albertbranka zawsze musi być wypływała z drugiej strony (przy spawaniu doczolowym) żeby spaw uznać za udany? Co jeśli blacha została źle docieta i ma się pół centymetrową/centymetrową szparę - można coś takiego nadbudować spawem czy tak się nie robi?
@albertbranka: uważam że bzdury piszesz. U mnie Niemca który robił na CNC chcą zrobić spawaczem. Firma w czasie pracy zezwoliła mu na ćwiczenia spawania, ma dostęp do profesjonalnych sprzętów, materiał nieograniczony. Ćwiczył z miesiąc. Drugi miesiąc robił kurs spawacza który zaliczył. Ostatnio przyszedł do nas już spawać. Efekt? Ani jednej sztuki nie jest w stanie pospawać prawidłowo.
@hipokampO_o szczeliny robi się przy grubszych materiałach, ale cienkie też można zalać. Kwestia ustawień. I przy doczołowym spawaniu czy rogi, jak nie ma przetopu, to źle pospawane. Z kolei przy pachwinie nie możesz się przebić.

@zielona_biedronka wszystko zależy o jakim standardzie mowa. Po 2 miesiącach szkolenia nie będzie się nadawał do spawania reaktorów, ale proste rzeczy powinien być w stanie pospawać.
@Silvervend: też uważam że powinien ale to jest Niemiec i on ma inną mentalność.
Według mnie on się nie nadaje na spawacza. Nie ogarnia tego mimo szkoleń i pomocy profesjonalistów. To tylko kontrargument do słów @albertbranka "Półautomatem to pierwszy lepszy człowiek z ulicy pospawa."
Ma pospawać alu prostą pachwinę.
@Silvervend jeśli już kupię migomat ile średnio czasu potrzeba żeby ogarnąć się w tym temacie zakładając że ma się tam jakieś zdolności manualne? Swoją drogą jaki migomat poleclabys żeby dobrze i sprawnie pospawać blachy w aucie jak i pospawać grubsze kątowniki w jakies mniejsze konstrukcje ?
@zielona_biedronka pytanie, czy to co nazywasz prostym rzeczywiście jest proste. U mnie na tytanie też do położenia pachwina, a zdawalność próbek to 5%.

@hipokampO_o różnie z tym bywa. Miałem studentów, którzy potrzebowali 5h spawania do położenia akceptowalnej spoiny, a inni po 40h dalej się męczyli.
Jak pisałem wyżej. Magnumy, Spartusy czy tam Spartakusy i inne z tej półki raczej spełnią swoją rolę. Alternatywą jest kupić używke lepszej firmy, jak Miller, Lincoln, Fronius
@hipokampO_o nie chodzi o opcje, tylko nie masz doświadczenia i nie będziesz widział, czy spawarka równomiernie podaje drut, ma stałe natężenie, etc. W Twoim wypadku najlepiej się sprawdzi bardzo podstawowa spawarka z opcjami natężenia i posuwu drutu jeżeli chcesz jakoś rozwijać się w tym kierunku albo mniej wymagające, jak ktoś tam wyżej mówił o synergii. Choć tego drugiego nigdy nie używałem, więc nie wiem nawet czy warto.