Wpis z mikrobloga

Baterie LiPo w projektach Arduino

Akumulatory LiPo mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli są nieprawidłowo naładowane, przeładowane, przegrzane lub źle przechowywane, mogą wybuchnąć. Na szczęście, aby było nam łatwiej dodać baterie LiPo w naszych projektach #arduino mamy kilka modułów, które mogą wykonać za nas część pracy. Jednym z nich jest moduł TP4056.

Na tej stronie znajdziecie jak można dodać baterie LiPo w waszych projektach.

#arduino #openhardware #elektronika #technologia
kstopa - Baterie LiPo w projektach Arduino

Akumulatory LiPo mogą być bardzo niebez...

źródło: comment_QcXNQz64voItdywkckToUuRppMKmObtE.jpg

Pobierz
  • 11
@kstopa: @echelon_: czy zamiast LiPo nie prościej użyć taniego LiIon 18650? No i warto rozważyć użycie Arduino Pro Mini z 3.3V/8MHz - jak ktoś zasila się z akumulatora. I fajnie jest umożliwić odczyt napięcia na akumulatorze :) (ja podłączałem: +akumulatora->R10k->podłączenie do któregoś portu analogowego->R10k->GND - to jest ok?)
@radekrad: Można użyć LiIon 18650, układ TP4056 jest nawet stworzony na miarę tych baterii ale akurat w projekcie jest ważne żeby bateria była cienika więc wybrałem LiPo. Też potrzebuje 5V do innych elementów w projekcie więc Pro 3.3V nie miał za bardzo sensu. Co do pomiaru to jak najbardziej bym dodał :)
@kstopa: z ciekawości jakie elementy potrzebują akurat 5V? Wydaje mi się trochę przesadą podbijać prąd, skoro większość (?) rzeczy spokojnie leci na mniejszym napięciu. Pamiętaj, że zużycie prądu przez Arduino 3.3/8 a 5/16 jest 2-4 krotne.

@Analityk: też jestem ciekawy. Tak koncepcyjnie to masy zwykle jest wszędzie dużo i łatwiej niechcący doprowadzić do zwarcia? Czy po prostu brzydko wygląda przerywanie masy? Kojarzę, że schematy zwykle przerywają prąd na + ale
Kojarzę, że schematy zwykle przerywają prąd na + ale nigdy się nie zastanawiałem, czemu tak jest...


@radekrad: masa jest punktem odniesienia. Jeśli za punkt odniesienia dasz plus baterii to wtedy rozlaczasz minusy. Ale to zazwyczaj niewygodne