Wpis z mikrobloga

#leasing #finanse #bankowosc #banki #doradztwopodatkowe #najemdlugoterminowy #dzialalnoscgospodarcza
Mirki, jak najlepiej sfinansować zakup używanego auta za ok. 30-40 tyś. Wolę Audi A4 lub Volvo S40 ok. 10-letnie, niż nową Skodę Fabię, czy Fiata 500. Jestem od niedawna na JDG. Rozumiem, że ze względu na wiek samochodu, leasing już odpada, czy zostaje tylko kredyt? Analizowałem najem długoterminowy, ale to chyba nie dla mnie. Rocznie będę robił ponad 20 tys. km, poza tym boję się sporych potrąceń przy oddaniu auta. W leasingu wiadomo, mógłbym sobie odliczać ratę, przy kredycie - nie. Właśnie, powiedzmy mam ratę leasingową za 1000zł netto, o ile mi to obniży podatek dochodowy mniej więcej. Dziękuję!
  • 9
@Arturcik: 1000 zł netto kosztów obniża podstawę opodatkowania o 1000 zł, czyli efektywnie zmniejsza należny podatek o np. 190 PLN przy podatku liniowym.

Wchodzi w opcję kredyt/kupno za gotówkę. Najem nie dotyczy takich strucli, leasingodawcę może byś znalazł.
@Arturcik leasing na takie auto da radę, chociaż lepiej 9 letnie i na 2 lata :) co do obniżenia raty to załóżmy że rata jest 1000PLN netto czyli 1230 PLN brutto. Połowa VAT to VAT naliczony, czyli zapłacisz do urzędu o 115zl mniej VAT. Pozostała kwota, czyli 1115 PLN to Twój koszt uzyskania przychodu. W zależności od tego na jakim podatku jesteś o tyle obniży Ci podatek dochodowy. Jeśli jest na liniowym
@Arturcik: 10-letnie auto raczej ciężko jest znaleźć, żeby było sprzedawane na fakturę VAT, a tylko wtedy leasing ma sens.
Najsensowniejszym rozwiązaniem będzie raczej kredyt, tylko, żeby nie brać u jakiś pośredników, w komisach itp., bo potrafią doliczyć sobie takie prowizje, że ostateczny koszt zwala z nóg.
@OptiFinance: ej kolego, jesteś dobry! No i stało się, kupiłem przypadkowo Passata od rodziny za 13tys. na fakturę. Przesłałem ją do swojej księgowej. Jestem vatowcem. Wytłumacz mi proszę ile konkretnie kasy na tym ugram miesięcznie? Jak kupiłem laptopa za ponad 3k to odliczyłem w sumie ok 800zl PIT i VAT. Potrzebuję konkretów, a nie peierdolenia jak moja księgowa.
@Arturcik: na 23% VAT? Jeśli tak to:
Jednorazowo rozliczysz 50% VAT: 1215,447154
A potem przez 30 miesięcy amortyzujesz auto kwotą 392,8184282 PLN co daje Ci tarcze podatkową w wysokości 75 PLN (tyle mniej dochodówki co miesiąc)