Wpis z mikrobloga

#kosmos #historia #geopolityka

60. Sometimes ago I was asking you to answer a question - what is your opinion on Do americans were on a moon, or not. Although I was asking in three different communities it is seems that answer is almost unanimous - 95% of poles believe or convinced that americans were on the moon. It is quite high a number. For me personally it would seem healthier to have a 10-15% percent of dissent. But who am I to talk, since in Russia, I think, the same question will result in 50/50 split.

The evolution of how the opinions of russians on this question were changing I've been watching before my own eyes. At the beginning of 2000s it was the same as in Poland now for 95% of population it wasn't even a question but a textbook fact, and also as everywhere there is always those 5% marginal of conspiracy theorists. What happened next. You will say that here comes Putin and the return of soviet propaganda machine made russians to believe every lie they see from tv. Actually it was in some sense the opposite.

After the independent tv stations, radio, press were closing one after another. More and more people in Russia were turning to the internet. We can even argue that Russia was ahead in this world trend - that more and more citizens, including western countries and US, have their doubts about so called mainstrem media, and, if the theme is interesting to them, begin to thoroughly factcheck any presumably widespread opinion.

Since, it is still an tag about kosmos, I'll make a short break to entertain you by some odd fact in American space program. In june of 1969 NASA launched a Biosatellite 3, with a macaca monkey Bonny on an Earth-orbit. The intent was a 30 day flight, but Bonny was returned to Earth after only 8.8 days, during the flight its life processes begun too quickly deteriorate, day after poor animal died. But scientist recived an important results on brain, cardiovascular, behavioural effects of a long fly in space. You would think that this vital for space exploration experiment was continued, and some times later americans will launch another animal to try to achieve a more prolonged result. Not a chance, the program was closed. And apparently NASA desided not waste money on monkeys. A month later in july 1969 we have an 8 day mission with human beings on board.

It is of course, just one of facts, and they all would not avail to something revelatory, would not it be for the fact more and more apparent to all that lately on a world scene americans not seems to be the most trustworthy source of information. Sic transit gloria mundi.

And to finish todays post a question:
Which national TV station is more damaging to the brains of their respected citizens?

1. TV Polonia
2. Russia Today
3. Ukraine 112

W postu 47. prosiłem cię o odpowiedź na pytanie - Jaka jest twoja opinia na temat tego, czy Amerykanie byli na Księżycu, czy nie. Chociaż pytałem w trzech różnych społeczeństwach, wydaje się, że odpowiedź jest prawie jednomyślna - 95% Polaków wierzy lub jest przekonany, że Amerykanie byli na Księżycu. To dość wysoka liczba. Dla mnie zdrowsze wydaje się mieć 10-15% procent tych kto myślą naprzeciwko. Ale kim ja tu jestem, ponadto że w Rosji to samo pytanie spowoduje podział 50/50.

Ewolucję tego, jak zmieniają się opinia Rosjan na to pytanie, obserwowałem na własne oczy. Na początku XXI wieku było tak samo, jak teraz w Polsce - dla 95% populacji, nie było to nawet pytanie, ale fakt z podręczniku, no i wszędzie jest zawsze 5% koneserów teorii spiskowych. Co poszło nie tak od tamtego czasu? Powiesz, że przychodził Putin, a powrót radzieckiej maszyny propagandowej sprawił, że Rosjanie uwierzyli w każde kłamstwo, jakie widzą w telewizji zwłaszcza wobec stanów. W rzeczywistości, mam na myśl, było w pewnym sensie odwrotnie.

Po tym, jak niezależne stacje telewizyjne, radio, prasa zamykały się jedna po drugiej. Coraz więcej osób w Rosji korzysta z Internetu. Możemy nawet argumentować, że Rosja wyprzedziła ten światowy trend - że coraz więcej obywateli, włącznie z krajami zachodnimi i USA, ma wątpliwości co do tak zwanych mediów mainstream'u i, jeśli temat jest dla nich interesujący, oni zaczyna dokładnie przeprowadzić swoje własne badania.

Ponieważ wciąż jest to tag kosmosu, zrobię krótką przerwę, aby cię zabawić jakimś dziwnym faktem w amerykańskim programie kosmicznym. W czerwcu 1969 r. NASA wypuściła Biosatellite 3 z małpą Macaca Bonny na orbicie Ziemi. Zamierzeniem była 30-dniowa misja, ale Bonny został zwrócony był na Ziemię już po 8 dniach, podczas lotu go procesy życiowe zaczęły się zbyt szybko pogarszać, dzień po wylądowaniu biedne zwierzę umarło. Ale naukowcy otrzymali ważne wyniki dotyczące mózgu, układu sercowo-naczyniowiego i behawioralnego przez długie misji w kosmosie. Można by pomyśleć, że ten ważny eksperyment dla eksploracji kosmosu był kontynuowany, a później Amerykanie wypuszczą inne zwierzę, aby spróbować osiągnąć dłuższy lot. Nie ma szans, program został zamknięty. Najwyraźniej NASA nie chciała marnować pieniędzy na małpy. Miesiąc później, w lipcu 1969 roku, mamy 8-dniową misję z ludźmi na pokładzie.

Jest to oczywiście tylko jeden z faktów, a oni wszyscy nie skorzystaliby z czegoś odkrywczego, czy nie byłoby to faktem, teraz bardziej i bardziej oczywistym dla wszystkich, że ostatnio na scenie światowej Amerykanie nie wydają się być najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Sic transit gloria mundi.

Aby zakończyć dzisiejszy odcinek, zadam pytanie:
Która krajowa stacja telewizyjna bardziej szkodzi mózgom ich odpowiedni obywateli?

1. TV Polonia
2. Russia Today
3. Ukraine 112
mobutu2 - #kosmos #historia #geopolityka

60. Sometimes ago I was asking you to ans...

źródło: comment_6GPcPxxZpUxeiWXYV1rkW4N4z3aDYRQ9.jpg

Pobierz

Która krajowa stacja telewizyjna bardziej szkodzi mózgom ich odpowiedni obywateli?

  • TV Polonia 40.0% (10)
  • Russia Today 60.0% (15)
  • Ukraine 112 0% (0)

Oddanych głosów: 25

  • 1
  • Odpowiedz