Wpis z mikrobloga

Księża jako nadludzie
Księża w Polsce są traktowani przez część wiernych jak jakaś rasa nadludzi, której więcej wolno. To nawet nie wynika z poszanowania wiary i dogmatów, tylko jakiejś trybialistycznej uległości wobec plemiennego szamana. Przecież nawet w średniowieczu, (mówię o średniowieczu, a nie o nowożytności i katolicyzmie po soborze trydenckim) gdyby w lokalnej wsi ksiądz okazał się łajdakiem na najpierw donieśliby do swojego pana feudalnego, albo sami przegonili widłami. Tak w Polsce szlachta przeganiała sędziów papieskiej inkwizycji. A dzisiaj? Przypominają mi się te liczne reportaże, gdzie parafianie z wielkim zdziwieniem mówią – ,,nasz ksiądz pedofilem? Niemożliwe, przecież to taki dobry człowiek.”.W Polsce w XXI w. państwowa prokuratura stosuje natomiast zupełnie inne podejście do księży, którzy są podejrzani o popełnianie przestępstw. A sprawy największych tuzów jak Arcybiskupa Głódzia są skrzętnie zamiatane pod dywan. Pomimo tego, że kraj się laicyzuje to w pewnych kwestiach jest gorzej niż w czasach rozbicia dzielnicowego.
#neuropa #4konserwy #bekazkatoli #polska #przemyslenia #religia #filozofia #heheszki bo joda
Pobierz Danzinger - Księża jako nadludzie
Księża w Polsce są traktowani przez część wiernych...
źródło: comment_HAorb1nVKao4fkzBmG90jayPSiXLlBV0.jpg
  • 8
soborze trydencki


@Danzinger:

Ja tu dostrzegam w polskim kościele cofanie postanowień drugiego soboru watykańskiego, komuna też trochę ucięła reformy ale i JP2 miał w tym swoje zasługi, wracamy w stronę średniowiecza.

gdyby w lokalnej wsi ksiądz okazał się łajdakiem na najpierw donieśliby do swojego pana feudalnego, albo sami przegonili widłami.


Popatrz jaka była historia Świętego Stanisława, to król musiał uciekać po zaciukaniu zdrajcy i spiskowca
https://www.wykop.pl/link/5210597/comment/70689353/#comment-70689353

@Danzinger:
@wiecejszatana:

Ja tu dostrzegam w polskim kościele cofanie postanowień drugiego soboru watykańskiego, komuna też trochę ucięła reformy ale i JP2 miał w tym swoje zasługi, wracamy w stronę średniowiecza.

Myślisz, że przed soborem watykańskim było lepiej? Przecież właśnie taki przedsoborowy ksiądz był na wsi supermanem co jak go się widzi to należy klękać i całować w dłoń

Popatrz jaka była historia Świętego Stanisława, to król musiał uciekać po zaciukaniu zdrajcy i