Wpis z mikrobloga

Pytanko: dostałem laptopa z rodziny do odrestaurowania. Główny problem: padła bateria CMOS i układ nie trzyma czasu. Dodatkowo padnięta do zera jest bateria zasilająca sprzęt (na śmietnik). Czy bateria laptopowa jeśli nie jest totalnie rozładowana również podtrzymuje czas systemowy oprócz CMOS czy tylko CMOS odpowiada za to? Przy uśpieniu wiadomo, że system "żyje", lecz czy przy totalnym off da radę zrobić taki workaround?

Dlaczego pytam? Jak zobaczyłem instrukcję "disassembly" tego modelu to złapałem się za głowę. Trzeba totalnie zdemontować wszystko by dostać się do baterii na MOBO :/

#laptopy #komputery #serwispc
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@XpedobearX: pewnie Toshiba ;-) Co do pytania:

Czy bateria laptopowa jeśli nie jest totalnie rozładowana również podtrzymuje czas systemowy oprócz CMOS czy tylko CMOS odpowiada za to?


Z moich doświadczeń bateria laptopa nie ma żadnego zastosowania do podtrzymania czasu. Ale poczekaj na opinie innych. Jeżeli to miałoby działać to laptop z kompletnie wydrenowaną baterią podłączony do AC trzymałby datę pomimo wyłączenia.
Jeżeli to miałoby działać to laptop z kompletnie wydrenowaną baterią podłączony do AC trzymałby datę pomimo wyłączenia.


@Intelektualista: Tak właśnie sądziłem i sprawdzę dla pewności.

pewnie Toshiba ;-)


HP 550, stary dziadek. Starsza osoba ogląda sobie zdjęcia, zaloguje się na fejsa lub uruchomi sobie muzykę z dysku.
@XpedobearX
@Intelektualista

Bateria laptopa jeśli bateria CMOS jest padnięta podtrzymuje datę i godzinę i resztę ustawień BIOS'u, działa to tak jak w stacjonarnym komputerze, dopóki nie odepniesz zasilania to trzyma ustawienia - a tutaj bateria laptopa padnięta więc po odłączeniu zasilacza całość się resetuje do ustawień fabrycznych. Wymień tę baterię, stary sprzęt więc na płycie jest zwykłe gniazdo na baterię CR2032

https://youtu.be/7nSAd6VTGIs
Sztandarsky - @XpedobearX 
@Intelektualista 

Bateria laptopa jeśli bateria CMOS jest...

źródło: comment_BRxxfry3XbZchHxBBjShJsJ3C4rjwIO2.jpg

Pobierz
Bateria laptopa jeśli bateria CMOS jest padnięta podtrzymuje datę i godzinę i resztę ustawień BIOS'u, działa to tak jak w stacjonarnym komputerze, dopóki nie odepniesz zasilania to trzyma ustawienia - a tutaj bateria laptopa padnięta więc po odłączeniu zasilacza całość się resetuje do ustawień fabrycznych.


@Sztandarsky: @Intelektualista: Właśnie odpaliłem go po tym jak był odpięty od ładowarki przez ok. 13h i utrzymał datę, ale godzinę zgubił (nie zresetował jednak daty
@Sztandarsky: PANIE, JESTEŚ MISZCZEM :D Na to nie wpadłem. W takim razie zrobię dwa patenty w jednym (program + zamiennik baterii) i coś zawsze zadziała bo zapewne przyda im się wolność od kabla, taki mini prezent na święta.