Wpis z mikrobloga

Mirki, zastanawiam się jak to jest z ta jazdą na suwak. Jeżeli jade w korku kończącym sie pasem, przede mną pojazdy jadą na suwak, konczy się mój pas i jest teraz moja kolej na zmiane pasa, ale samochód ktory powinien mnie wpuścić nie chce tego zrobić i jedzie za zderzakiem poprzedniego. Jeżeli mimo wszystko próbując zmienic pas uderze w jego przedni bok to będzie moja czy jego wina? Zgodnie z przepisami to ja mam pierwszeństwo, ale zobowiązany jestem tez do zachowania szczegolnej ostrożności, czego nie robię bo widze ze uderze w inny pojazd.
Pytam, ponieważ mimo nowych przepisów kierowcy często nie chcą ustepowac pierwszeństwa i dopóki nie dostaną dzwona z ich winy podejrzewam, ze nie beda stosować się do jazdy na suwak.

#prawo #prawojazdy #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@leming28: w Niemczech jest jazda na suwak obowiązkowa od lat i też nie każdy cię puści. Trzeba patrzeć, czekać ewentualnie i jak cie wpuszcza to jechać.
@John_archer: bzdury? Jedziesz samochodem i masz pierwszenstwo. Patrzysz na inny pojazd i uwazasz ze cie wpusci. Gdzie w takiej sytuacji jest twoja wina jesli masz pierwszenstwo oraz zgodnie z twoim przeswiadczeniem mozesz bezpiecznie z niego korzystac?
@leming28: ale przy jeździe na suwak nie masz pierwszeństwa. Kierowca z pasa głównego ma umożliwić wjazd jednemu pojazdowi. Czyli zwolnić albo zatrzymać się. Ale nie bezwzględnie ustąpić. Wrazie kolizji zawsze wina będzie tego który zmieniał pas bo wymusił pierwszenstwo.