Wpis z mikrobloga

Szachy bez królowej, czyli dlaczego w pierwszej setce rankingu FIDE jest tylko 1 kobieta?

Artykuł wprost: https://www.tygodnikpowszechny.pl/szachy-bez-krolowej-161556
Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/5285629/szachy-bez-krolowej-dlaczego-w-pierwszej-setce-fide-jest-tylko-1-kobieta/

Najpierw oczyśćmy teren. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
1. Tak, artykuł jest za "paywallem".
2. Po założeniu darmowego konta uzyskacie do niego dostęp w ramach miesięcznego limitu. A więc 30 sekund i czytacie cały tekst.
3. Ponieważ Wykop jest Wykopem - nawet gdyby artykuł był po prostu dostępny, nawet bez logowania, i tak komu by się chciało klikać:) - streszczam dla Was poniżej najważniejsze tezy. Bo temat ciekawy i na to zasługuje.
4. Mimo wszystko zachęcam Was do wspierania - choćby czasem, raz na 10 przypadków, rzetelnego, zawodowego dziennikarstwa. Uwierzcie, nie da się inaczej. Siedzieliśmy z Łukaszem nad tym artykułem ładnych parę tygodni. Przeryliśmy się przez dziesiątki artykułów naukowych, robiliśmy własne obliczenia statystyczne, konsultowaliśmy to, przegadaliśmy i spieraliśmy się długie godziny. Potem tekst opracowała jedna z najlepszych redakcji w Polsce. I tu nie chodzi wcale o nas dwóch i o tę konkretną redakcję, serio. Dokładnie to samo pisałbym o cudzym tekście w cudzym tygodniku. Chciałbym po prostu Was przekonać, że na dłuższą metę nie da się za darmo robić wysokiej jakości dziennikarstwa. Jeżeli chcecie, żeby na polskim rynku informacji - a więc i na Wykopie - pojawiały się teksty, nad którymi naprawdę ktoś pomyślał i pracował, to najmniejszą, najskromniejszą formą wsparcia jest choćby założenie takiego darmowego konta i przeczytanie raz w miesiącu trzech dobrej jakości tekstów, zupełnie za darmo. Czy to u nas, czy w innych tygodnikach opinii. Już. Koniec kazania. :)

A teraz TL;DR.

1. Na grudniowej liście stu najlepszych szachistów świata rankingu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) znajduje się tylko jedna kobieta, zajmująca na dodatek 79. pozycję. Z danych FIDE wynika również, że kobiety stanowią jedynie około 10 proc. liczby zawodników notowanych w rankingu, a ich odsetek wśród graczy posiadających któryś z niezależnych od płci tytułów mistrzowskich wynosi około 1 proc.

2. Sama statystyka nam nie pomoże. Najwybitniejsi szachiści mieszczą się na skrajnym skraju prawego skrzydła krzywej Gaussa. Pokazujemy w tekście, dlaczego tego typu jednostkowe przypadki trudno zrozumieć przy pomocy czystej matmy.

3. Badania pokazują, że w szachy częściej lubią grać osoby o niższym poziomie ugodowości ("bardziej konfliktowe"). Inne badania pokazują z kolei, że zarówno chłopcy, jak i dorośli mężczyźni charakteryzują się zasadniczo niższym poziomem ugodowości niż kobiety. To może być jeden z filtrów.

4. Inteligencja nie wyjaśnia wiele. Nawet gdyby kobiety były mniej inteligentne od mężczyzn - co nie wydaje się prawdą - albo gdyby prawdziwa była teza o większym rozstrzale IQ u mężczyzn ("więcej geniuszy, więcej upośledzonych"), nie pomaga to za wiele. Nie ma prostych związków między IQ i poziomem rankingowym, przynajmniej od pewnego poziomu. Inaczej mówiąc, nie da się "przetłumaczyć" rankingu FIDE na ranking IQ, a związki między poziomem gry a inteligencją maleją z wiekiem (!).

5. Pewien wpływ może mieć wytrwałość, upór, "obsesyjność". Cytat z artykułu: "Howard prześledził również kariery 340 kobiet i 3132 mężczyzn, którzy debiutowali na szachowej liście rankingowej w okresie 1985-89. Spośród tej grupy po 1999 r. aktywnych było wciąż blisko 67 proc. mężczyzn, ale jedynie niespełna 39 proc. kobiet. Choć kobiety debiutowały na listach w młodszym wieku, to przeciętnie rozgrywały znacznie mniej turniejowych partii niż mężczyźni. O ile przeciętna liczba gier wynosiła w ich przypadku 68 partii, o tyle jej wartość w grupie mężczyzn wynosiła 104. Różnice są jeszcze bardziej widoczne w setce najlepszych graczy każdej płci – u kobiet wyniosła ona 303 rozgrywki, u mężczyzn zaś aż 937!"

6. Pewien wpływ może mieć nieco silniejsza skłonność mężczyzn niż kobiet do zainteresowania obiektami nieożywionymi i mechanizmami (w przeciwieństwie do osób i relacji międzyludzkich), a także silniejsza skłonność do systematyzacji (w przeciwieństwie do empatyzacji).

7. W bezpośrednim starciu mężczyzna-kobieta, co ciekawe, mężczyźni wypadają GORZEJ niż by wypadli w meczu szachowym z innym mężczyzną o tym samym poziomie. :D Jest masa genialnych wyników, omawianych w artykule, na temat choćby tego, że mężczyźni w grze z kobietą stosują bardziej ryzykowne, "agresywne" otwarcia i przez to częściej przegrywają. :) Więc to raczej nie jest kwestia "zastraszania przy szachownicy".

8. Jest też parę innych efektów. Ogólnie nie ma jednej dobrej prostej odpowiedzi, tylko kilka-kilkanaście osobnych czynników, które się wymnażają w przypadku szachów. Krótko mówiąc, odpowiedzi są, ale nie ma żadnego konkretngo pojedynczego czynnika, który można wskazać paluchem i powiedzieć - TO TO. Temat jest MEGAciekawy.

#szachy #nauka #liganauki #ligamozgow #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #psychologia #rozowepaski #logikarozowychpaskow ( ͡° ͜ʖ ͡°) #conowegownejczer
  • 25
7. W bezpośrednim starciu mężczyzna-kobieta, co ciekawe, mężczyźni wypadają GORZEJ niż by wypadli w meczu szachowym z innym mężczyzną o tym samym poziomie. :D Jest masa genialnych wyników, omawianych w artykule, na temat choćby tego, że mężczyźni w grze z kobietą stosują bardziej ryzykowne, "agresywne" otwarcia i przez to częściej przegrywają. :) Więc to raczej nie jest kwestia "zastraszania przy szachownicy".


@LukaszLamza: było to jakoś badane? Można jakoś zobaczyć, w artykule
było to jakoś badane? Można jakoś zobaczyć, w artykule jest link do badań, bo akurat ciekawe?


@JakTamCoTam:

"Badania pokazują coś przeciwnego. T. Stafford poddał analizie wyniki ponad 5,5 mln partii zawodników notowanych w rankingu FIDE, szczególną uwagę zwracając na rozgrywki „mieszane”. Okazało się, że kobiety w pojedynkach z mężczyznami uzyskiwały wyniki lepsze, niż można byłoby oczekiwać na podstawie pozycji w rankingu.
"
http://eprints.whiterose.ac.uk/121102/1/ST_in_chess_short.pdf

W artykule jest jeszcze opisane drugie badanie, na
dlaczego w pierwszej setce rankingu FIDE jest tylko 1 kobieta?


@LukaszLamza: Dziwi mnie słowo "tylko" w tytule.
Obecność kobiety w pierwszej setce rankingu świadczy o malejących różnicach pomiędzy płciami.
Odkąd zaczęto prowadzić ranking na przełomie lat 60' i 70' ubiegłego wieku to dopiero w 1987 pojawiła się jedna kobieta Maia Cziburdanidze (na okres 2 lat) i doszła maksymalnie do 43. pozycji.
Co ciekawe, w momencie kiedy zniknęła, w top100 pojawiła się