Wpis z mikrobloga

Zdjęcie po lewej: żołnierze Wojska Ochrony Pogranicza patrolują granicę polsko - niemiecką w okolicach wsi Bobolin. W tamtym czasie za ochronę granicy państwowej na wyżej wymienionym odcinku odpowiadała Strażnica w Kościnie - ostatecznie rozformowana w 2003 roku. Zważywszy na to, że znaczną większość stanowili tam żołnierze poborowi a także próbując odczytać stopnie wojskowe z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że co najmniej jeden z nich odbywa zasadniczą służbę. Warto również zerknąć na widoczny "lizak" do zatrzymywania pojazdów celem przeprowadzenia kontroli drogowej - przypuszczalnie podczas swoich dyżurów oprócz kontroli pasa drogi granicznej owi wojskowi kontrolowali również samochody i inne środki lokomocji, które usiłowały wjechać do wsi.
Zdjęcie po prawej: około 40 lat później. Tak obecnie wygląda to samo miejsce :) Trochę się pozmieniało!

#gzagalwpodrozy <--- mój tag poświęcony różnorakim wyjazdom i ciekawostkom z nimi powiązanymi ;)

Jeśli mireczki i mirabelki temat zainteresował, z chęcią podzielę się innymi tego typu fotograficznymi ciekawostkami. Swego czasu objechałem rowerem ponad 100 km pasa drogi granicznej pomiędzy Polską a Niemcami i posiadam jeszcze duuużo tego typu podobnych zdjęć :) A akurat jestem w trakcie porządkowania starych albumów na komputerze.
Archiwalne zdjęcie z zbiorów Muzeum Polskich Formacji Granicznych.

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia #strazgraniczna #niemcy #granica #wojsko #wojskopolskie #prl #zachodniopomorskie #polska #podrozujzwykopem #zwiedzajzwykopem
Gzagal - Zdjęcie po lewej: żołnierze Wojska Ochrony Pogranicza patrolują granicę pols...

źródło: comment_l5IcNxE4veVh8m1dWdCfYGd1CELFlghC.jpg

Pobierz
  • 10
Zważywszy na to, że znaczną większość stanowili tam żołnierze poborowi a także próbując odczytać stopnie wojskowe z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że co najmniej jeden z nich odbywa zasadniczą służbę.


@Gzagal: Obaj z ZSW
@powsinogaszszlaja: po czym poznajesz? Ja domyślałem się na podstawie stopnia - obaj są w korpusie szeregowych. Z tego co mi wspominali dawni WOPiści na patrolu zawsze co najmniej jeden z żołnierzy musiał być zawodowym - w takim razie domniemuję, że fotograf był co najmniej kapralem ;)
po czym poznajesz?


@Gzagal: Mundury. Jeden jest szeregowym, drugi starszym szeregowym. Obaj chyba mają krótką broń Pm-63 "Rak"

na patrolu zawsze co najmniej jeden z żołnierzy musiał być zawodowym - w takim razie domniemuję, że fotograf był co najmniej kapralem


Kapral nie był zawodowym. Od pluta w górę, chyba, że jeszcze przed szkółką, to mógł być krótko starszym kapralem.
Nie zawsze był zawodowy i nie musiał.
@powsinogaszszlaja: czyli tak jak myślałem. Dzięki za uzupełnienie wiedzy ;)

A powiedz mi jeszcze jak wyglądała sytuacja kiedy ktoś udawał się do szkoły oficerskiej WOP? Do patrolowania pasa granicznego był kierowany dopiero po uzyskaniu czwartej belki na pagonie?
jak wyglądała sytuacja kiedy ktoś udawał się do szkoły oficerskiej


@Gzagal: Na przejście z zasadniczej służby musiał wyrazić zgodę dowódca jednostki, z jednoczesnym przejściem do służby zawodowej. Po trzymiesięcznej szkole podoficerów zawodowych dostawał plutonowego. Później drabina: sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy, starszy sierżant sztabowy. Na kurs oficerski (od 6 miesięcy do roku, w zależności od specjalności) mógł być skierowany po uzyskaniu stopnia chorążego sztabowego przy dobrych układach. I tu analogicznie (