Wpis z mikrobloga

Mam znajomą Ukrainkę, ma kartę pobytu. Kupiła w Polsce auto i przerejestrowała na siebie na polskie blachy. Może nim wyjechac na Ukrainę tylko na 10dni. Jak dostanie "papier z urzędu", to może wyjechać na 3 miesiące i wrócić tym autem do Polski. Papier podobno albo z urzędu wojewódzkiego albo od konsula. Ktoś ma pojęcie o jaki "papier z urzędu" może straży granicznej chodzić?
#prawo #ukraina #samochody #pytanie
  • 11
@bigger: @jatylkozapytac: W tej chwili nie powinni jej puścić nawet na 10 dni (tzn. może jechać, ale zapłaci na granicy kaucję w wysokości cła, a jeśli wyjedzie po tych dniach, to jej oddadzą). Generalnie skończyło się cwaniakowanie, a ich raczej nie będzie interesowała jej karta pobytu. Wpuszczają bez problemów tylko obcokrajowców (z zagranicznym paszportem) na obcych blachach.
Btw. to nie nasza straż graniczna będzie robiła problemy, tylko ukraińska (a konkretnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nemrod: ja znam Polaka, który ogarnął sobie stały pobyt, bo ma żonę z Ukrainy i też grożą mu ciągle uiszczaniem kaucji. Wymyślił, że deklaruje wjazd na swojego kolegę. Na granicy mają w systemie wpisane upoważnienie notarialne :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nemrod: Polakiem z polskim paszportem, ale ma prawo stałego pobytu tam w związku z zawarciem związku małżeńskiego. Pomijam kwestię, że na stałe mieszka w Pl. Nie wiem jaki był jego cel, bo średnio go znam ale okej :D
@fierce: A OP pyta o możliwość wjazdu Ukrainki z ukraińskim paszportem na polskich blachach - to jest znaczna różnica. Aczkolwiek Polak ze stałym pobytem na Ukrainie tez podlega pod ich przepisy celne (turystycznie lub z tymczasowym pobytem już nie).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Nemrod: tak, wiem wiem.

Chciałem tylko opisać sytuację, gdy Polak ze stałym pobytem też musi stosować te triki.

Z jednej strony szkoda Ukraińców, bo był to dla nich sposób na obejście nieżyciowych przepisów. Z drugiej skończyły się te dzikie tłumy na przejściach, chociaż i tak nie jest jakoś super.