Wpis z mikrobloga

Kadłub szwajcarskiego czołgu Pz. 68 w trakcie schładzania w wannie wypełnionej olejem. Proces ten nazywany jest hartowaniem. Kadłub przed tym procesem ma temperaturę od 800 do 900 stopni Celsjusza.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#ciekawostki #fotografia #militaria #czolgi #szwajcaria #technologia
Zwiadowca_Historii - Kadłub szwajcarskiego czołgu Pz. 68 w trakcie schładzania w wann...

źródło: comment_CYhvRYEXtVzZGv5lk9rq0mr4VcRukBcx.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Zwiadowca_Historii:
Zawsze mnie zastanawiają jak takie rzeczy mogły być kiedyś robione. Dla mnie to nieosiągalne rozumem, że takie potężne rzeczy kiedyś budowali, przy użyciu o wiele mniej skomplikowanych narzędzi niż mamy teraz ( ʖ̯)
  • Odpowiedz
Nie wiem czy kogoś to interesuje ale w zależności od koloru w jakim jest nalot na rozgrzanej stali włożonej do oleju/wody osiągamy inny efekt hartowania. Mieliśmy to w technikum elektronicznym na warsztatach z kuźni :D (hartowalismy przecinaki), kiedyś to dopiero było. PS. niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę
RobenPL - Nie wiem czy kogoś to interesuje ale w zależności od koloru w jakim jest na...

źródło: comment_mqAf6cFc2LkU0uDXOOh49bsmYLLbYa9J.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@RobenPL: Dziękuję 100 lat nie widziałem tej tabeli, i muszę sobie zapisałem żeby przypomnieć... tak praca na hurtowni w zakładzie w ramach praktyk w technikum to było coś( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Zawsze mnie zastanawiają jak takie rzeczy mogły być kiedyś robione. Dla mnie to nieosiągalne rozumem, że takie potężne rzeczy kiedyś budowali, przy użyciu o wiele mniej skomplikowanych narzędzi niż mamy teraz


@CorpusCallosum: akurat technologia produkcji gołych czołgów nie zmieniła się za bardzo od lat 40-tych. Dalej wszystko leci na spawaniu, tłoczeniu i podnośnikach hydraulicznych. To co się najbardziej zmieniło to ich wnętrze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@RobenPL: Ciężko to tak prosto wytłumaczyć, martenzyt to jest rodzaj mikrostruktury metali który sprawia że stał staje się twarda. Ta tabelka która wrzuciles służy do określania temperatury stali, swoją drogą już jest przestarzala. Stosowano ja kiedy nie było innego sposobu na zmierzenie temperatury podczas operacji cieplnych. Jako ciekawostkę powiem że samego hartowania jako takiego rzadko się używa ponieważ martenzyt ma większą objętość niż austenit (z niego powstaje), w stali pojawiają się
  • Odpowiedz