Wpis z mikrobloga

Nagroda główna w bardzo popularnym teleturnieju lat 90. - Kole fortuny. BMW E36 316i.

Zdjęcie pochodzi z okolic 1992 roku.

Minimalne wynagrodzenie brutto: 1 500 000 PLZ
Średnie wynagrodzenie brutto: 2 935 000 PLZ

Źródła dot. wysokości wynagrodzeń:
https://www.pit.pl/wynagrodzenie-minimalne/archiwum-wynagrodzenie-minimalne-923042
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/przecietne-wynagrodzenie-w-latach

#bmw #ciekawostki #historia
hyperlink - Nagroda główna w bardzo popularnym teleturnieju lat 90. - Kole fortuny. B...

źródło: comment_swPREukFMsMJFbr5hKOcHdkIHfZYx03G.jpg

Pobierz
  • 23
@DonMontana @goferek @Markowsky95 @Markowsky95 @czeczen123 @kipowrot @Nikczemny_Pomidor:

To teraz ciekawe porównanie jak długo musieliśmy pracować na nowe BMW serii 3 w najuboższej w wersji w 1992 i 2020 roku (zakładam wynagrodzenie brutto, wiem że "nieco" błędnie, ale brakuje wskaźników netto - chciałbym tylko pokazać dysproporcję):

1992 rok (sugerowana cena zakupu brutto: 380 000 000 PLZ):
Minimalne wynagrodzenie brutto: 253 miesiące (~21 lat)
Średnie wynagrodzenie brutto: 129 miesięcy (~11 lat)

2020 (sugerowana
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@hyperlink: też uważam, że było do dupy.
A za ile można było kupić mieszkanie w dużym mieście albo kawałek ziemi pod miastem? Tu obstawiam, że takiej korzystnej dysproporcji by nie było. Zresztą pamiętaj, że to czasy, gdy nasze "elity" stawały się "elitami", więc nie wszyscy byli w czarnej dupie ;)
jest jeszcze jedna sprawa która nie zmienia jakoś bardzo dużo ale odrobinę zmniejsza dysproporcje): auta dziś są tańsze. Producenci tną koszty na czym się da, a odbijają sobie na serwisie.

@brudnaszklanka: nie do końca się z tym zgodzę. Owszem, masowość produkcji oraz robotyzacja wzrosła, co przełożyło się na zmniejszenie kosztów produkcji, aczkolwiek nie przełożyło się to aż tak znacznie na same ceny aut w kanale detalicznym. Producenci wywęszyli po prostu dodatkowy
@hyperlink: Czytaj ze zrozumieniem, co piszę. Dzisiaj ten teleturniej jest najpopularniejszy, gdyż zbiera jak największą ilość widzów spośród wszystkich polskich teleturniejów emitowanych w telewizji. Ma też największy udział w różnych grupach wiekowych, właśnie też zdobył grupę komercyjną 16-49.

Tak, jak w latach świetności Koła Fortuny, dzisiaj nie jest popularny żaden program telewizyjny z wyjątkiem jakichś meczy reprezentacji narodowej. Nawet Sylwester z Dwójką, którym chwali się TVP, osiągnął mniej niż przeciętny odcinek