Wpis z mikrobloga

Kontynuacja spadku jasności i temperatury Betelgezy - stan na 20 I 2020 r.

Jak donosi Astronomer Telegram w dniu 20 stycznia 2020 r., obserwacje astronomiczne i ich analiza, dokonana przez Edward'a Guinan'a i Richard'a Wasatonic'a, z Villanova University, wskazują, iż Betelgeza dalej wykazuje spadek w obserwowanej jasności gwiazdy, która w tej chwili (tj. na 20.01.2020 r.) wynosi ok. 1.506 magnitudo (spadek 0,2 mag od grudnia 2019 r. - dla porównania jasność trzeciej najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Oriona - Bellatrix [Gamma Orionis, γ Ori] wynosi obecnie ~+1.62 mag), zaś temperatura od września 2019 r. gwiazdy według szacunków, na podstawie obserwacji, spadła już o ok 100 K . Betelgeza jest aktualnie najzimniejsza i najsłabiej "świecąca" od przeszło 25 lat. Niemniej, przypuszcza się, że w tym tygodniu już Betelgeza powinna nieco "przystopować", aczkolwiek od przełomu stycznia/lutego znowu może nieco "przyciemnieć" by później nieco się "rozjaśnić", zgodnie z 420 dniowym cyklem. Jeśli jednak, po tym okresie będzie ona nadal przyciemniać zaczną być brane pod uwagę inne możliwości niż wynikające z cykli gwiazdy. Naukowcy szacują także, iż w związku ze zmianami temperatury i jasności gwiazdy jej promień mógł wzrosnąć o ok. 9%.

#nauka #fizyka #astrofizyka #astronomia #kosmologia #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Fake_R - Kontynuacja spadku jasności i temperatury Betelgezy - stan na 20 I 2020 r.
...

źródło: comment_DbiZKnoH8g1rtnZMnM6JdhxqeqoUwUJm.jpg

Pobierz
  • 26
@achtunki: Bardzo dobrze pamiętasz. Teraz widzę, że trzeba było bardziej wyszczególnić o co chodzi, bo teraz wychodzi, że jedna z informacji jest błędna, a tak nie jest.

W poprzednim tekście w Astronomer Telegram z dnia 23 grudnia 2019 r., napisano w ten sposób:

This appears to be the faintest the star has been measured since photoelectric observations have been carried out of the star.


W przytaczanym w powyższym wpisie tekście napisane
@Fake_R: Dzięki za odpowiedź, w sumie to nie wygląda na błędną, po prostu nie zanotowałem w pamięci faktu, że tam było o całokształcie jej badań, a tutaj chodzi o szczegółowe. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W salonie przez okno widzę Betelgezę każdego wieczoru teraz, pamiętam, że było łatwiej zauważyć jej idący w kierunku czerwieni kolor, teraz jest to o wiele trudniejsze. A odnośnie tych fal grawitacyjnych wykrytych z
@achtunki:

A odnośnie tych fal grawitacyjnych wykrytych z okolic Betelgezy, to z LIGO są jakieś nowe wieści? Udało im się doprecyzować skąd te fale pochodziły?


Niestety nie znam żadnych nowych wiadomości oprócz tego o czym wcześniej już pisałem. Staram się jednak monitorować sprawę na bieżąco.( ͡° ͜ʖ ͡°)

W salonie przez okno widzę Betelgezę każdego wieczoru teraz, pamiętam, że było łatwiej zauważyć jej idący w kierunku czerwieni
@Fake_R Ja rozumiem że jak będzie to widać że wybuchła to wtedy będzie można powiedzieć że wybuchła ale jeśli dobrze rozumiem my obserwujmy przeszłość i załóżmy że teoretycznie Betelgeza jest oddalona od nas 500 lat świetlnych i jeśli wubuchła teraz w tym momencie to na ziemi będzie to widoczne dopiero za 500 lat, dobrze to rozkminiam?
@Kiritsugu1155: Dobrze myślisz, ale zawsze jak porusza sie taką kwestię to powstaje pytanie o znaczenie ”danego momentu”. Dlatego tak chciałem podkreslić, ze świat ma charakter lokalny, a jedynie światło potrzebuje “x” lat żeby gdzieś dotrzeć i w związku z tym obserwujemy mimo wszystko teraźniejszość, a tylko wyniki ekstrapolujemy wstecz w czasie - tak uważam przynajmniej.( ͡° ͜ʖ ͡°)