Wpis z mikrobloga

@Qba1996: w czystkach stalinowskich, często ludzie byli tak ogłupieni propagandą że uważali że aresztowano ich słusznie i najlepiej będzie jak wydadzą najlepiej wszystkich których znają, wtedy kraj się oczyści, coś jak u Parsona z "Roku 1984"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HarvestRain: szanuję ją generalnie, ale brednie by pisała? Niby widziała totalitaryzm na żywo, a ja urodziłem się w epoce posttotalitarnej. Chyba po prostu przejdę dalej, chociaż obraz społeczeństwa totalitarnego jest mi potrzebny w pracy magisterskiej.
@Qba1996: Na teraz nie znajdę Ci źródeł, ale takie postępowanie zdarzało się wśród starych bolszewików, którzy potrafili wręcz współpracować z prokuratorem przy tworzeniu własnego aktu oskarżenia. Oczywiście opartego na ich zeznaniach i samooskarżeniu (przyznanie się do winy było koronnym dowodem w prawodawstwie radzieckim) o rzeczy wyssane z palca. Uważali, że takiego poświęcenia wymaga Rewolucja i ich przykład będzie ostrzeżeniem dla "prawdziwych wrogów". Takiej postawy potrafili bronić nawet siedząc już w łagrze