Wpis z mikrobloga

Wędrując po górach świętokrzyskich zbaczając często ze szlaków znalazłem dziwne źródełko z bąbelkami gazu o temperaturze około 30 stopni (tak oceniam na oko). Wydaje mi się że to mofeta, jednak nigdzie nie znalazłem informacji o tym żeby takie występowały w górach świętokrzyskich. Gdzie to zgłosić, bo wydaje mi się że odkryłem coś niespodziewanego w tym rejonie. Źródłelko jest w bardzo niedostępnym miejscu stąd pewnie spora szansa że tylko ja tam dotarłem. #geografia #geologia #goryswietokrzyskie #wulkan
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@lagrande: są takie czasem blisko domów jednorodzinnych jak wodę od pralki puszczają za płot ;)

A tak na serio to zgłoś to do PIG albo do najbliższej uczelni z wydziałem geologii, UW, UMCS się rozbijają po górach świętokrzyskich. A jak źródełko to do zarzadu wód odpowiedniego dla danego miejsca. Ten gaz jakiś śmierdzi ?
Wrzucam fotkę podejrzanego o bycie mofetą źródełka - na zdjęciu nie bardzo widać ale bąbelkuje ono dośc mocno. Tak jak pisałem woda z niego bijąca jest bardzo ciepła ~ około 30st C. Podczas gdy temperatura powietrza była w okolicach 3-4 st, do wody mogłem włożyć dłoń i miło sobie ją ogrzać. Zdjęcie wrzucam ze zbliżeniem bo nie chcę by ktoś odnalazł to znalezisko zanim je zgłoszę a na innych zdjęciach widać trochę
lagrande - Wrzucam fotkę podejrzanego o bycie mofetą źródełka - na zdjęciu nie bardzo...

źródło: comment_1581515760m2m4Tyk1bcPdWABsSKN61o.jpg

Pobierz
@Ksieciunio-: głupia sprawa, jakoś nie było czasu, chęci to zgłaszać, do tego covid, dziecko mi się urodziło. Jak byłem tam w święta to wody ciepłej nie było ale to miejsce parowalo mocno i nie było tam śniegu w promieniu 5m a dookoła normalnie przykryte śniegiem więc widać że grunt dużo cieplejszy w tym miejscu.