Wpis z mikrobloga

#msalamon
Kilka razy natknąłem się w Internecie na stwierdzenie, że HAL dla mikrokontrolerów rodziny F1 ma strasznego buga, którego ST nie usuwa od wielu lat. Początkowo uwierzyłem…
Jednak po chwili pracy z biblioteką do RTC generowaną przez Cube nie jestem pewien czy to jest bug czy błąd zrozumienia tego jak działa ten kod :)
Oto pierwszy artykuł w którym omawiam to jak pracować z tym peryferium oraz z biblioteką dostarczaną przez ST.
https://msalamon.pl/wbudowany-rtc-w-stm32f1/?utm_source=wykop&utm_medium=post&utm_campaign=rtcf1
#programowanie #elektronika #stm32 #arduino #raspberrypi
msalamon - #msalamon
Kilka razy natknąłem się w Internecie na stwierdzenie, że HAL d...

źródło: comment_1581504774qmOqIKUYMM9NKau3rgZSfS.jpg

Pobierz
  • 7
@msalamon: problem z backup registrami jest taki, że gdy ustawiasz datę na podstawie BKP za pomocą set_date to ta właśnie funkcja modyfikuje licznik rtc. Robi to problem gdy "dzień przeskoczył" przy wyłączonym urządzeniu.
Przyznaję, że z dokumentacjami u mnie na bakier i może wszystkiego nie doczytałem, ale trochę nad tym siedziałem i tylko usunięcie modyfikacji tego timera rozwiązuje sprawę szybko i bezboleśnie.
  • 0
@HamRadioOp ten zapis do timera jest na prawdę upierdliwy! Jednak chyba znalazłem sposób, aby nie modyfikować HALa poza sekcjami USERa - beznadziejnie, gdy Cube Ci przegeneruje projekt usuwając to. Staram się pokazywać właśnie takie sposoby, aby nie pilnować tego czy generowanie kodu zepsuje cały projekt. Cóż... Napisałem kod i czekam do 24h na przekręcenie :) na "sucho" chyba działa :)
@msalamon: zmień sobie debugerem wartość licznika na jakąś powyżej jednej doby i na zatrzymanym zresetuj (też debugerem).
Aby zapisać do rtc trzeba ustawić jakiś bit (jest chyba nawet w debugerze opisany), wprowadzić wartość i ten bit wyzerować (dopiero wtedy zmienia się wartość).
@msalamon: Nie robilem nic szczególnego, ot kolejne urządzenie z rtc. Bardzo się cieszyłem, że mam wbudowany rtc i nie muszę nic dokładać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Im dłużej korzystam z HAL'a to mam wrażenie, że to biblioteka dla informatyka a nie dla mnie, ale szybkość tworzenia póki co wygrywa (a gdy już coś działa to poco ruszać).
Teraz męczę się z custom-bootloaderem z szyfrowaniem wsadu i jak