Wpis z mikrobloga

Odskoczmy na chwilkę od tematu wirusa z Chin. Jeśli popatrzeć na to całościowo, to w ostatnich miesiącach zdecydowanie najgroźniejszą i najszerzej się rozchodzącą chorobą była... odra.

Od maja duża epidemia odry panuje w Kongo, w Afryce. Zachorowało około 300 tysięcy osób, do stycznia tego roku zmarło około 6 tysięcy, głównie dzieci do lat 5. To najgorsza od wielu lat epidemia w tym kraju. Przebiła ostatecznie nawet cały czas trwającą epidemię Eboli w której dotychczas zmarło 2300 osób.

Odra zaczęła się też w tym roku szerzyć po oceanicznych wysepkach. Po pojawieniu się w jednym państwie, wraz z zarażonymi ludźmi zaczęła pojawiać się w innych. Państwa o wysokiej wyszczepialności nie doznały problemów, te o niskiej od kilku miesięcy walczą z epidemią.

W styczniu 2019 epidemia pojawiła się na Filipinach. W ostatniej dekadzie poziom zaszczepienia populacji stopniowo spadał aż do 74%. Epidemia miała nagły początek i zaczęła przygasać w kwietniu. Zachorowało około 23,5 tysiąca osób, zmarło 340, głównie małe dzieci. Większość zachorowań i ofiar pojawiła się w ciągu zaledwie trzech pierwszych tygodni stycznia.

W lutym odra pojawiła się w Nowej Zelandii. Poziom wyszczepienia mieszkańców nie jest zbyt wysoki, dochodzi do 80% ogółem, w niektórych rocznikach mniej. Do grudnia zanotowano 2160 zachorowań, doszło do dwóch poronień u zarażonych ciężarnych. Osoba, która w październiku wyjechała do Perth w Australii zapoczątkowała tam małą epidemię z 74 zachorowaniami. Cztery powiązane zachorowania zanotowano też na wyspach Fidźi. Nowa Zelandia stała się więc rozsadnikiem choroby w całym regionie.

Mała epidemia pojawiła się w maju na Malezji, w regionie Kuala Koh. Choroba szerzyła się głównie wśród rdzennych plemion o niskim poziomie wyszczepienia i wędrownym stylu życia. Przez pewien czas rozprzestrzeniała się bez żadnych zgłoszeń aż wreszcie uwagę zwróciło doniesienie o śmierci 14 osób w jednej z wiosek. Zanotowana zachorowania w okolicy, w tym kilka osób w ciężkim stanie. Po śmierci kolejnej osoby potwierdzono, że przyczyną jest odra. Ze względu na tryb życia plemion i słabą administrację w regionie, nie wiadomo dokładnie ile było zachorowań. Objawy stwierdzono u 115 osób, u 43 potwierdzono chorobę laboratoryjnie. Pozostałe albo były nieuchwytne albo zdążyły wyzdrowieć zanim je zbadano

Na wyspach Samoa epidemia zaczęła się w październiku, największe nasilenie osiągnęła pod koniec jesieni. Przypuszczalnym początkiem byli turyści z Nowej Zelandii. Zachorowało 6 tysięcy osób a 83 zmarły, głównie dzieci do lat 2 i niemowlęta. Walka z epidemią nadal trwa. Przyczyną były prawdopodobnie osoby z Nowej Zelandii.
Sytuacja na wyspach jest dość ciekawa. Jeszcze niedawno poziom wyszczepialności dzieci był tam wysoki, ale w czerwcu 2018 głośna stała się sprawa śmierci dwójki dzieci zaraz po szczepieniu na MMR. Potem wyjaśniono, że pielęgniarki źle wykonały dawkę - proszek zawierający szczepionkę powinien zostać rozpuszczony w roztworze soli fizjologicznej, one przez pomyłkę użyły do tego płynu ze środkiem znieczulającym. Mleko się jednak rozlało. Ludzie zaczęli się bać, na wyspach pojawili się antyszczepionkowi aktywiści. Kraj nie przewidywał kar za uchylanie od szczepień, więc zaczęto ich unikać. Do końca 2018 roku zaszczepiono tylko 30% dzieci, a na początku 2019 roku prawie żadne. Pojawienie się kilku tysięcy nieodpornych osób było wystarczające aby w dość stłoczonych społecznościach epidemia szerzyła się lepiej jak grypa, zarażać zaczęli się też dorośli, którzy nie byli szczepieni jako dzieci.
W momencie największego natężenia epidemii w listopadzie pozamykano szkoły, centra handlowe, odwołano imprezy publiczne i zatrzymano transport publiczny. W grudniu zarządzono akcję doszczepiania dzieci i młodzieży. Najbardziej wpływowy antyszczepionkowiec, rozgłaszający w mediach, że doszczepianie to masowe zabójstwo i że odra jest wywoływana przez szczepionki, trafił do aresztu za podżeganie do buntu przeciw rządowi. Tłumaczył, że chorobę powinno się leczyć witaminą C i naparem z liści papai.

Na pobliskich wyspach Tonga epidemia także zaczęła się w październiku ale osiągnęła mniejsze rozmiary. Wyszczepialność w ostatnich latach sięgała tam 90% i z roku na rok się poprawiała, toteż większość chorujących to starsze dzieci i nastolatkowie, dla których choroba jest dużo mniej groźna. Tutaj powiązano ją z powrotem dziecięcej drużyny rugby z Nowej Zelandii, gdzie trwa epidemia. Z drużyny 12 dzieci zachorowało, od nich zaczęli się zarażać rówieśnicy w szkołach i domach. Do końca stycznia potwierdzono 600 zachorowań i ani jednego zgonu, 75% chorych to osoby w wieku 10-20 lat. Obecnie epidemia zaczyna wygasać.

W Polsce w 2019 roku zanotowano 1492 zachorowania na odrę.
#odra #szczepienia #epidemia #nowazalandia #samoa #zdrowie
  • 9
@KubaGrom:

Nawet mi się nie chce, więc tylko przekleje o Samoa:

https://www.wykop.pl/link/5249431/#comment-71511519

1) Na Samoa poziom wyszczepienia był niewielki od 2003 roku (mcv1, mcv2)
https://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/estimates?c=WSM
https://data.worldbank.org/indicator/SH.IMM.MEAS?locations=WS

i nic się nie działo:
http://apps.who.int/gho/data/node.country.country-WSM?lang=en
Najgorszy był rok 2010 - aż 8 przypadków odry!
W 2013 dobiło to najwyższego poziomu 90% pierwszej dawki i ponownie w dół.

I nie działo się do momentu rozpoczęcia kampanii szczepień. Podobnie jak na Ukrainie, gdzie też nic się
Pobierz DanteTooMayCry - @KubaGrom: 

Nawet mi się nie chce, więc tylko przekleje o Samoa:
...
źródło: comment_1581556439gof6Q8lUH369EWHWrwni2M.jpg
Wyniki: Względne ryzyko śmiertelności z powodu niskiej masy ciała dla danego wieku było podwyższone dla każdej przyczyny śmierci i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Ogółem 52,5% wszystkich zgonów u małych dzieci można przypisać niedożywieniu, od 44,8% w przypadku zgonów z powodu odry do 60,7% w przypadku zgonów z powodu biegunki.

Wniosek: Znaczną część zgonów małych dzieci na całym świecie można przypisać niskiej wadze w zależności od wieku, a wysiłki na rzecz ograniczenia niedożywienia
„Co trzecie dziecko poniżej 5. roku życia jest niedożywione, a 2 na 3 dzieci, które mają mniej niż 2 lata, nie jest odżywiana prawidłowo. Ubóstwo, urbanizacja, zmiany klimatyczne i złe praktyki żywieniowe prowadzą do niezdrowej diety.

UNICEF w raporcie The State of the World’s Children 2019: Children, food and nutrition alarmuje, że ponad 200 mln dzieci poniżej 5. roku życia jest niedożywionych lub ma nadwagę. Z kolei niemal 2 na 3 dzieci
"Dalsze upowszechnianie karmienia piersią do niemal powszechnego poziomu mogłoby zapobiec 823.000 zgonów rocznie u dzieci poniżej 5 lat i 20.000 zgonów rocznie z powodu raka piersi. Niedawne odkrycia epidemiologiczne i biologiczne z ostatniej dekady rozszerzają znane nam korzyści karmienia piersią dla kobiet i dzieci, bez względu na to, czy są one bogate, czy biedne.” – Lancet, Volume 387, Issue 10017, P475-490, January 30, 2016; Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and