Wpis z mikrobloga

Porażka prognoz NBP, inflacja wymknęła się spod kontroli.
Inflacja na poziomie 4,4% przekracza nie tylko prognozowane odchylenia NBP, lecz również górną granicę celu inflacyjnego, tj 3,5%.
Warto zauważyć, że w Czechach w zeszłym tygodniu Bank centralny podniósł stopy procentowe z 2% do 2,25%, przy inflacji na poziomie 3,6%.
Czy prezes NBP, Adam Głapiński nadal uważa, że podwyżek stóp nie będzie do końca jego kadencji?
Więcej:
https://panbartek.pl/porazka-prognoz-nbp-inflacja-wymknela-sie-spod-kontroli/
#gospodarka #ekonomia #banki #kredyt #gielda
Pobierz
źródło: comment_1581681787vlECjyjtyzv2jL5paA3i6m.jpg
  • 19
@badtek: Do podniesienia stóp procentowych kto musi wyrazić zgodę? Prezes NBP czy jest jakieś głosowanie? Jak się Głapiński uprze to może blokować podniesienie stóp? Co się stanie jak stopy zostaną podniesione? Kredyty będą droższe? PKB wyhamuje? I inflacja spadnie?
@adrwas: tak, do podniesienia stóp musi wyrazić zgodę Rada Polityki Pieniężnej, taki organ przy NBP. Głapinski ma tam jeden głos który jest decydujący tyllko jesli glosy rozkladaja sie po rowno.
No tak, podnoszenie stóp to sposób oddziaływania na inflacje. Wyższe stopy procentowe to wyższe raty kredytów i odsetki od depozytów, a wiec wyższa skłonność do oszczedzania niż wydawania. Teraz nie opłaca się oszcedzac bo Ci wszystko żeżry inflacja.
Teraz nie opłaca się oszcedzac bo Ci wszystko żeżry inflacja.


@badtek: To co robić z oszczędnościami? Obligacje skarbowe indeksowane inflacją 4 letnie? Bo smutno mi się robi człowiekowi jak widzę, że ciężko zarobiona kasa się rozchodzi od przeszło roku z powodu inflacji.
@badtek: zaraz jakiś gamoń Ci wrzuci wykres z właśnie takimi Czechami i stwierdzi ze jest wszystko fajnie i nie ma czymś się przejmować bo wszędzie inflacja rośnie.
Najgorsze w tej sytuacji jest to ze do III kwartału nic się nie wydarzy. RPP nie odważy się na podniesienie stop przed wyborami, nie znam harmonogramu spotkań RPP ale prawdopodobnie wtedy inflacja przebije 5% i będziemy szarpać stopy nie o 2pp, co może być
@badtek pracuje w bankowości i oby nikt nie podniósł stóp, bo będzie trudniej z wyrobieniem targetu a teraz takie premie robię, że nie chce żeby to uległo zmianie ( ͡º ͜ʖ͡º) ja i tak mam zawsze produkty bankowe za darmo i opcje pożyczki z najniższym oprocentowaniem niezależnie od sytuacji na rynku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kuite22 no wiem, ale jak przy pozyczce np. teraz mam 3-4% to jak skoczą stopy to będą trochę wyższe, ale dla mnie i tak niskie. teraz jak są niskie to łatwiej namowic ludzi na kredyty i mamy 14.02 a ja już mam 140% wyrobionego targetu:) jak stopy będą wyższe to będzie trudniej sprzedawać i będę mniej zarabiac. wolę żeby jak najdłużej nie rosly ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Cinekk: to jest w zasadzie to samo, wskaźnik inflacji CPI r/r to miara tempa wzrostu cen danego koszyka dóbr i usług w danym miesiącu w porównaniu do miesiąca poprzedniego roku.
@czlowiekboruta: aktualzacja oprocentowania kredytu jest zwykle określona w umowie, np co kwartał. Obecnie nie opłaca się nadpłacać kredytu, tak jak nie opłaca się trzymać depozytow w banku, bo się realnie traci. Wracają czasy komuny, gdzie ludzie za pół darmo domy budowali... brali kredyt na budowe domu, a potem spłacali jakieś śmieszne kwoty, bo inflacja wysoka była.
Co do momentu nadpłaty... wiesz to zależy od inflacji. Jak inflacja będzie 7% to nawert