Wpis z mikrobloga

Prośba o wskazówki z #ssis #ssas #powerbi #bazydanych #etl Jeżeli masz wiedzę, żeby mi pomóc to odezwij się na pw, wówczas rozliczymy się $. Mile widziane wskazówki tutaj Aktualnie w pracy tworzę raporty i do tego celu mam kilka kostek analitycznych. Niestety przybywa coraz więcej raportów w których nie ma danych w kostce, wówczas muszę robić import z bazy danych plus dodatkowo z exceli i ręcznie odświeżać takie raporty co na dłuższą metę nie jest opłacalne. Chce się nauczyć właśnie tworzenia takich data martów. Jestem w połowie książki "Microsoft SQL server 2016 analysis services modelowanie tabelaryczne" i jak narazie wszystkie poruszane zagadnienia w niej dla mnie są zrozumiałe. Brakuje mi w tym wszystkim osoby, która by mi powiedziała / doradziła jak należy obsługiwać te programy i od czego z tym wszystkim zacząć a bardziej konkretnie:
- mam hurtownie z której chce zbudować kostkę: np. zgrupować sprzedaż regionach , pokazać zapas na magazynie plus zaciągnąć do tego excela z planem. Tabela ze sprzedażą moim zdaniem musi być zgrupowana bo ma około 200mln wierszy.
- jak zrobić w ssas modelowanie danych czyli jakieś kolumny obliczeniowe
- jak to wszystko odświeżać
- gdzie opublikować projekt
- jak właśnie poradzić sobie z tak dużymi tabelami jeżeli faktycznie potrzebujemy najmniejszą granularność w kostce? Odświeżanie przyrostowe?

Dodam że mam dostęp do ssas, visual studio, ssms a kostkę / projekt można opublikować na azurze.
  • 2
@harris108: jak chcesz robic grouping na modelu, to w SSAS raczej tylko multidiemnsional opcja, w tabularze tego nie ma
-kolumny kalkulowane - calculated column xD
-odświeżać model możesz bezspośrednio w visual studio (deploy) albo przez ssms, w azure tez na pewno jest taka opcja jak masz tam środowisko postawiony
-projekt możesz trzymać lokalnie albo wrzcucic na devops w azure, wtedy masz cala te ścieżke fetch/pull/push itd tworzenie branchy itd
@PanPietruszka @harris108:
- nie może sobie zgrupować danych przed zaciągnięciem do modelu w widoku na bazie?
- ssas z resztą jest wydajniejszy przy takich tabelach, bo w raporcie np dokona agregacji na poziomie w raporcie/filtrach. Troche to na opak napisałam....
- odświeżać model możesz np. w jobie. Ustawić jakiś schedule i np codziennie będzie ci się procesował model.
- raport będzie i tak w liveconnection więc odświeży się automatycznie
- możesz