Wpis z mikrobloga

Chciałabym poruszyć dzisiaj kwestię zapisu liczebników, między innymi porządkowych, ponieważ wiele osób upiera się przy niepoprawnej pisowni.

Do rzeczy - liczebniki porządkowe (na przykład *piąty*, *osiemnaste*) powinniśmy zapisywać słownie, jako cyfrę z kropką lub bez, jeżeli z kontekstu wynika funkcja naszego liczebnika. Przy zapisie dat stawianie kropki jest wręcz niewskazane. Błędny jest zapis typu 3-ego maja, 1-ci etc. Wyjątkiem są zapisy matematyczne typu n-ty (wyraz). Co ciekawe, ten zapis był popularny przed wojną, ale go na długo zaniechano. Nie wiadomo, czemu dużo młodych osób go teraz używa.

Przykłady
Poprawnie: 1. na mecie.
Błędnie: 1-szy na mecie.

Poprawnie: 17 grudnia.
Błędnie: 17-ego grudnia.

Poprawnie: 13. ci to oddam!
Błędnie: 13-ego ci to oddam!

Istnieje też zapis cyfrowo-słowny, ale w przypadkach typu 2-tonowy, 14-cyfrowy, 3-letni.

Innymi problematycznymi złożeniami są twory typu dwuipółletni, czterotonowy, jedenastokrotny. Pamiętajcie, by zapisywać je łącznie!

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 135
będzie ulegał zmianom


@92feliks: ten błąd jest naleciałością SPRZED reformy ortografii kilkadziesiąt lat temu i są to pozostałości, resztki. Nie może wejść do języka coś, co nie wyraża się przez jakąś zasadę, bo błąd ten jest ciągle powielany ale na nieskończoną liczbę sposobów. Widzę zapisy z dodaniem 1-5 ostatnich liter co często nawet nie ma żadnego sensu (zdarzyło mi się nawet zobaczyć "2-wa").

@UnnAmmEdd ignorancją jest nieznajomość historii, a nie wytnięcie
Sęk w tym, że "21. Zlot (...)" Też sobie ciężko wyobrazić, bo nikt tak nie pisze. Na plakacie byłoby "21 Zlot" albo "XXI Zlot" ( ͡° ͜ʖ ͡°)


odpowiedz

@szpongiel: skąd takie przekonanie? Wpisz w google plakat festiwal i sobie zrób mały research. Pierwszym wyborem zawsze są liczby rzymskie bo dodają "prestiżu", drugim zawsze liczba z kropką.

https://www.poster.pl/posters/pagowski_andrzej_festiwal_plakatu_reklamowego_5.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcTxxP-4WuYeO6znzVqvVha--iD5PPMCxqhEIqnS0fgemRObBZT0

https://www.gdynia.pl/cache/images/1200x0/e5b6acf552ed63ead269d502bf994e2e.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/4oDbnel8oaNJTkFKn8WzYDd6tkTax-5yghWP_diZem9AEAq6I5Na6oYT4s7nNbSLKJVLdJYpW1Grsw_KzL3k871zXL0PrMhbOc1Y8HumRIKhzGJWRIwaLzTfpbQdLLhULnlEommPW_6AFE-xnmwgkIFBHxg3aC29cbudF8TA

Itd. Akurat jestem projektantem więc boli
życiu nie widziałem żeby ktoś pisał 17-EGO co najwyżej 17-go


@bizonsky: mało widziałeś, a to nie jest ewolucja tylko strzępy sprzed reformy ortografii, zupełnie na odwrót.
Na plakacie byłoby "21 Zlot" albo "XXI Zlot"


@szpongiel: Zapis liczbą rzymską bardzo często się zdarza, chociaż jest gro nazw imprez, przy nazwach których zapis rzymski wygląda po prostu archaicznie i stosuje się jednak liczby z cyfr arabskich. Natomiast „21 Zlot (…)” to na plakacie napisze tylko jakiś piekarz, który przebranżowił się na grafika/detepowca, całkowicie olewając przygotowanie w zakresie językowym.
Po prostu nie widuję raczej takich plakatów gdzie jest kropka.


@szpongiel: Bo również w branży, która powinna dbać o poprawność językową, także pracują tumany. „Agencje” (czyli biura z drukarką solwentową i projektami w cenie druku) zatrudniają za gówniane pieniądze pętaków bez żadnych szkół i doświadczenia, więc taki też efekt widzisz na ulicach.
Poczytaj czasami drukowaną prasę krajową – wtedy ci się utrwali. :) Co prawda tam tez poziom spada, ale jednak
w sumie może z wykopu też warto zbierać


@xhxhx: Wykop to jest taki przekrój zidiocenia językowego, że tylko na nim można przygotować pełny przekrój błędów w j. polskim.

Ale chyba nic nie pobije komentarza, który widziałem w jakimś sklepie pod karmą dla psa. Kobieta pisząc o swoim psie napisała, że ma „4-ry lata”.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@paliwoda: przyjmuję do wiadomości co piszesz natomiast znajduję kuriozalnym, że na żadnym poziomie edukacji nie było o tym w szkole - no może to ja nie uważałem albo byłem chory ale coś mi to dziwnie wygląda.
Może z polskiego orłem nie byłem ale za tumana się nie uważam, jednak przez blisko 4 dekady o takiej zasadzie językowej nie wiedziałem. Może gdzieś widziałem tylko nie zwróciłem uwagi, nie wiedząc o tym.
W