Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do mojego posta sprzed tygodnia, wrzucam i wołam plusujących. Wyniki pojawiły się sporo szybciej niż miały, widać, że nauka prze do przodu, jeszcze niedawno czekało się ponad miesiąc na analizę. Ale ja nie o tym...

Wielkiego zaskoczenie nie ma, ale jednak. Okazuje się, że najwięcej przodków (nie Polaków) mam wśród Bałtów, trochę z Europy Zachodniej i co ciekawe z Szkocji/Irlandii. To tyle jeśli chodzi o pochodzenie.
Teraz ciekawostki nie związane z pochodzeniem.
Zaznaczę jeszcze, że pełne badanie w MyHeritage na predyspozycje zdrowotne kosztuje kolejne $60, ale wygląda na to, że tyle kosztuje sama analiza, bo wyeksportowane wyniki DNA zawierają te informacje...

- mam ok. 20x większe szanse na zachorowanie na reumatyczne zapalenie stawów. Tak, mój dziadek i babcia chorują na to cholerstwo i już sobie nie zazdroszczę.
- mam wysoką tolerancję na alkohol. Tak, mam ponadprzeciętną tolerancję na alkohol, jeszcze nikt nigdy mnie nie przepił, to też po dziadku.
- mam ok. 40% niższe szanse na zawał serca. To chyba też prawda bo EKG mam idealne, a nikt w mojej rodzinie nie umarł na chorobę serca, wszyscy na nowotwory...
- mam 1.9x większe szanse na nowotwór (ogólną). No cóż, to by się zgadzało z historią rodziny, wszyscy nowotwory.
- mam tendencję do tycia (its genetics). ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale tak, rzeczywiście mam jakiś rzadki gen dzięki któremu mam spora szansę na tycie.
- mam dość rzadki gen który powoduje wielokrotnie większe ryzyko nikotynizmu. No cóż mogę powiedzieć. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- mam dość rzadki gen (0.6% populacji) któremu zawdzięczam niebieskie oczy, jasną skórę i tendencję do oparzeń słonecznych i nowotworów skóry w ich wyniku. Tak, mam cholernie wrażliwą skórę i razi mnie jasne słońce, chodzę w okularach przeciwsłonecznych w pogodne letnie dni.
- Zasadniczo z takich ciekawych ciekawostek to tyle, jest tego kilkadziesiąt stron, w stylu: masz 5% większe szanse na sztywniejące zapalenie mięśni kręgosłupa, etc.

Co ważne nie cierpię na żadną nieuleczalną chorobę genetyczną, nie mam żadnych istotnych wad w DNA, co zresztą wiem bo jestem zdrowy.

Gdyby ktoś chciał kupić ten test DNA to polecam Amazon, wychodzi z przesyłką 210 zł, więc nawet taniej i szybciej niż od MyHeritage.
link: https://amzn.to/2SWSCIk
link bez refa: [https://www.amazon.de/dp/B072SY5JHQ](https://www.amazon.de/dp/B072SY5JHQ)
#amzdeals #dna #myheritage #nauka #ciekawostki #genealogia #zdrowie
Pobierz
źródło: comment_1582649807dZ60eHuoBE0jAt7lrCnv6e.jpg
  • 128
@rkore: czapeczka nie potrzebna, nie.ma dla nas już ratunku.
A na poważnie, to dane wrażliwe dane gdzieś codziennie wyciekają przez pomyłkę albo w wyniku wlamania.
Ledwie parę miesięcy temu wyciekla 179GB baza danych zawierająca dane osobowe żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. Jeżeli myślisz że jakiś startup z doliny krzemowej będzie lepiej pilnować twojego DNA niż ministerstwo obrony US swoich sekretów, to się grubo mylisz.
@Borciuch @Borciuch patrzę, przeczytałem regulamin strony od OPa i wygląda ok. Brak informacji o możliwości sprzedaży danych dalej. Wręcz tłustym drukiem uwaga żeby nie udostępniać wyników osobom trzecim i chronić swoją prywatność.
raport zawierający setki informacji o genotypie, bardzo szczegółowa analiza, test jest dostarczony pod same drzwi - cena 210zl. Test na wirusa który ma tylko sprawdzić jego obecność, potrzeba do niego jedynie termocyklera i kilku innych przyrządów - 500zl


@Retsew Za zrobienie takich badań powinni dopłacać. Oddajesz w ich władanie bardzo osobiste dane. Ich celem jest zebranie jak największej bazy danych, to musi być tanio, żeby ludzie chcieli to robić. 200 zł to
Widzę huraa optymizm w komentarzach. Najpierw poczytajcie, że te badania to może być oszustwo. Sporo wątpliwości naroslo na temat wykorzystania i np. Dostępu przez FBI do waszego dna. Na reddicie można poszukać wątek.

Tego jeszcze nie sprawdzałam ale wolałabym sobie to zrobić w jakimś pewniejszym źródle niż firmie krzak i to jeszcze pewnie z Izraela ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Wejszlo: Ale to są wątpliwości typu wielka publiczna
Oddajesz w ich władanie bardzo osobiste dane.


@Can_I_help_you: Możesz rozwinąć? Bo swoje DNA zostawiasz w znacznie większej ilości miejsc niż nawet takie odciski palców. Powinieneś chodzić w specjalnym kombinezonie z zamkniętym obiegiem powietrza, w końcu inaczej udostępniasz obcym ludziom swoje bardzo osobiste dane.
@exploti: nie znam się na tym ale take tony informacji na podstawie "wymazu z policzka" jak jest napisane na amazonie (cokolwiek to jest) wydaje mi się #!$%@? wart. Te niebieskie oczy to też na podstawie tego stwierdzili?
@NotARobot: usuń konto zielonko bo bierzesz na serio zdanie napisane w sposób ironiczny i zakończone lenny face'em xD
Co do twojego dna to jego użycia jest znacznie więcej przykładów szczególnie biorąc pod uwagę rozwój SI i prób rozwoju. Pozornie ma to wyglądać jak nic złego i hehe przecież co najwyżej znajdą ci przodka morderce sprzed 100 lat. Płacisz za to żeby sobie do woli korzystali z probki w zasadzie w niewiadomych
Oddajesz w ich władanie bardzo osobiste dane.


@Can_I_help_you: Możesz rozwinąć? Bo swoje DNA zostawiasz w znacznie większej ilości miejsc niż nawet takie odciski palców. Powinieneś chodzić w specjalnym kombinezonie z zamkniętym obiegiem powietrza, w końcu inaczej udostępniasz obcym ludziom swoje bardzo osobiste dane.
@NotARobot
Nikt nie chodzi za mną, nie zbiera mojego DNA i nie wklepuje tego do bazy. Tutaj wysyłasz im swoje DNA powiązane z danymi osobowymi i jeszcze za
@exploti: bardzo fajne są takie testy, ale nie miałeś obaw, że oddajesz takie informacje prywatnej firmie? To mnie najbardziej odrzuca od tych testów. Jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację kiedy firma robiąca takie testy sprzedaje dane firmie ubezpieczeniowej. Przez to, że firma ubezpieczeniowa będzie miała dane nt. twoich predyspozycji do wystąpienia danych chorób może odmówić ci ubezpieczenia lub znacznie podwyższyć cenę.
@exploti dzięki. Bardzo fajna sprawa, powiedz mi jest jakaś możliwość żeby zachować anonimowość? Mam na myśli, żeby obie te firmy nie miały moich danych osobowych jak imię nazwisko i adres.