Wpis z mikrobloga

Ramki i ule

wymiary ramek i szerokość uli popularnych w Polsce

Obecnie w Polsce pszczelarze gospodarzą w ulach typu :

1 Warszawski zwykły i poszerzany o wymiarach 240 i 300 milimetrów szerokości oraz 435 mm wysokości w obu typach. Wymiary wewnętrzne to dodatkowo 2 x 7,5 mm na boki ( tolerowana przestrzeń pszczela ) oraz 20 mm odległość dennicy od dolnej beleczki ramki.

2. Wielkopolski o wymiarach 360 mm szerokości i 260 mm wysokości ramki.

Dodatkowo 1/2 ramki nadstawkowe w wymiarach 360 x 130 mm.

3. Dadant o wymiarach ramki ula warszawskiego poszerzanego odwróconego na bok

czyli 435 mm na 300 mm. W ten sposób uzyskujemy łatwy w transporcie i obsłudze

leżak .

4 Apipol o konstrukcji segmentowej gdzie korpus ma wysokość 114 mm. a szerokością przypomina Dadanta ( 435 mm.).

5. Można też wspomnieć ul Ostrowskiej przypominający troszkę niższy korpus wielkopolski o wymiarach szerokość 360 mm i wysokości 230 mm.

Oczywiście najpopularniejszymi ulami są warszawski ( oba typy ) , wielkopolski i coraz częściej Dadant. Jaki ul wybrać? To trudne pytanie . W stacjonarnych pasiekach najczęściej stosowane są leżaki warszawski zwykły i poszerzany z nadbudówką na ranki nadstawkowe o wymiarach 1/2 ramki wielkopolskiej .Choć warszawski poszerzany może być też stojakiem dwu korpusowym a nawet 2 i 1/2 korpusu. Różnica w szerokościach uli warszawskich ma zasadnicze znaczenie w gospodarce pasiecznej. Ul poszerzany ułatwia pracę przy miodobraniu za to w ulu warszawskim zwykłym pszczoły o wiele lepiej zimują.

Przekłada to się też na długość ula czyli ilości umieszczonych ramek. Oba typy mają swoich zwolenników i przeciwników.

Do gospodarki pasiek objazdowych najlepsze są ule korpusowe stojaki Wielkopolski i Dadant. W zależności od siły rodzin i ras można kombinować wysokość uli poprzez ilości korpusów.

Oczywiście gospodarka w ulach leżakach i stojakach korpusowych bardzo się różni.

To też należy brać pod uwagę podczas zakładania pasieki.

W/w wymiary uli są standardowe co nie znaczy że ktoś nie może zrobić sobie ula ozdobnego z własnymi wymiarami ramek. Pamiętamy przy tym trzy podstawowe zasady wymiarów w ulu :

a) odstęp pszczeli (odległość bocznej beleczki ramki od ścianki ula ) to 7,5 mm. W innym wypadku pszczoły albo zakitują szczelinę albo dobudują komórki z wosku.

b) odstęp dolnej beleczki ramki od dennicy 20 mm

c) odstęp ramki nadstawkowej od niżej położonych beleczek ramek 10 mm.

No i jeszcze bardzo ważna informacja dot. odstępów pomiędzy ramkami

Podstawowy wymiar to 37,5 mm odległość osi górnych beleczek ramek.

Dla tego szerokość górnej beleczki to zazwyczaj 27,5 mm gdzie pomiędzy ramki wkładamy belki powałkowe. szerokości 10 mm. Standardowy ul ma długość 10-ciu ramek czyli 37.5 cm. Warszawski zwykły ma natomiast powyżej 15-tu ramek ze względu na szerokość Piszę zazwyczaj bo wielu pszczelarzy stosuje ramki nadstawkowe szerokości 40 mm. I to jest tajemnica czemu czasem komuś matka nie zaczerwi w takiej ramce. Komórki budowane na takiej ramce są głębsze w skutek czego matki omijają je podczas czerwienia. No ale duża rasowa matka potrafi zaczerwić i taką komórkę.

A jak komuś nie odpowiada ul ramkowy to polecam ul snuzowy.Smuza to nic innego jak górna beleczka ramki. Zamiast całej ramki wkładamy tylko beleczkę. Przy zachowaniu odstępu 3,75 mm możemy zmusić pszczoły do budowy komórek pod beleczką . W tym celi należy na gorąco wkleić 10-20 mm pasek węzy. Tego typu ule są popularne we Francji i noszą nazwę ul. Warri od jego twórcy. Ale niestety nie odwirujemy miodu w prosty sposób na wirówce.
miroslaw-mroczkowski - Ramki i ule



wymiary ramek i szerokość uli popularnych w Pol...

źródło: comment_cixd3cwcV6KCxjGeAiER60TfR0acW0k8.jpg

Pobierz