•  

  Schemat zarządzania kryzysowego PiS - desant personalny na ważną, choć mało znaną agencję/spółkę państwową, radykalny wzrost zatrudnienia, jeszcze większy wydatków na pensje i premie, podporządkowanie celów i wydatków agencji/spółki wyłącznie celom wyborczym PiS, a kiedy przychodzi kryzys - krzyk, rwetes, panika, dymisje i interwencja rządu:

  W pierwszych dniach po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzili zgodnie, że jeśli w jakimkolwiek szpitalu występują braki, zaraz uzupełni je Agencja Rezerw Materiałowych. Premier Morawiecki 2 marca oznajmił, że nie ma potrzeby dodatkowych zakupów. Szpitale jednak alarmowały, że wbrew zapewnieniom ministra zdrowia nie mają nawet podstawowego sprzętu ochronnego. Już 4 marca premier zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 100 mln złotych na zakupy dla Agencji Rezerw Materiałowych, choć wcześniej opowiadał, że dwa miesiące wcześniej Polska rozpoczęła przygotowania do odparcia epidemii koronawirusa.

  Co w takim razie Agencja Rezerw Materiałowych robiła w ostatnim czasie? Wszystko wskazuje na to, że skupowała węgiel.

  Przetarg na miał węglowy I A i II A z opcją przechowywania został uruchomiony już w październiku. Wielkość i cena pozostaje tajemnicą. Jednak według naszych informatorów druga fala skupu ruszyła w lutym 2020 roku. Wówczas, 17 lutego, zaczęli protestować górnicy, domagając się podwyżki oraz zakupu węgla leżącego na hałdach. Z racji ciepłej zimy (według portalu Wysokie Napięcie) na zwałach znalazło się około 14 mln ton.

  Tegoroczny budżet Agencji wykazuje dość charakterystyczne anomalie. Za czasów PiS zwiększyło się zatrudnienie (z 655 osób w 2015 roku do 710 osób w 2020 roku). A koszty wynagrodzenia poszły w górę aż o 15 mln zł. Gwałtownie wzrosły zapasy agencji – do 3,8 mld zł (z 1,9 mld w 2015 roku), ale rezerwy wzrosły jedynie o 200 tysięcy zł. Właśnie w rezerwach strategicznych jest wyposażenie medyczne, odzież, leki.W 2020 r. roku Agencja Rezerw Materiałowych jest zapchana zapasami, natomiast wydatki na zakupy w 2020 roku zaplanowano na jedynie 46,6 mln zł (przy 30 mln długów ARM). Oznaczało to, że rząd Mateusza Morawieckiego praktycznie pozbawił agencję funduszy na zakupy.

  Dopiero po wybuchu epidemii plan finansowy Agencji został zmieniony dwukrotnie przez sejmową komisję finansów: 4 i 9 marca. Na pierwszym posiedzeniu zwiększono dotację z budżetu państwa o 100 mln zł, na drugim o 250 mln zł.

  https://www.wykop.pl/link/5406865/agencja-rezerw-mialowych/

  #polska #slask #pieniadze #wegiel #epidemia #koronawirus #2019ncov #bekazpisu #neuropa #dojnazmiana #polityka