Wpis z mikrobloga

#hamradio #krotkofalarstwo #radiokomunikacja #packetradio

Zapraszamy do cotygodniowej aktywności Packet Radio, w każdą sobotę od godziny 20:00 na częstotliwości 144.850MHz FM, AFSK 1200bd na bbs SR9JSR-11 w Jastrzębiu Zdroju mającej na celu rozpropagowanie tej umierającej emisji.
BBS SR9JSR-11 jest podłączony do sieci HamNet oraz jest zlinkowany z pozostałymi BBS na świecie.

Packet Radio - emisja cyfrowa oparta o transmisję AX.25, pozwalająca pisać wiadomości pomiędzy krótkofalowcami przez radio, również w grupie, czy przesyłać drobne pliki.

Poniżej potrzebne programy:

http://uz7.ho.ua/packetradio.htm

Direwolf-
Soundmodem-
to TNC czyli programy zamieniające dane na dźwięk, które trafiają do radia i dźwięk na dane dla drugiego programu, który je wyświetla w zrozumiały dla nas sposobu.

Paxton-
Easy Term-
to terminale służące do wyświetlania i pisania treści, które są wysyłane do TNC.

Do działania potrzebny jest też modem do emisji cyfrowych (wymagany w przypadku gdy radio nie ma wbudowanego), można wykorzystać gotowy lub zrobić samemu małym nakładem sił i kosztów:

http://tech4.pl/SQ9MDD/?p=664

Zapraszamy.

73 Radio Klub SP9PJS
Pobierz lesio - #hamradio #krotkofalarstwo #radiokomunikacja #packetradio

Zapraszamy do co...
źródło: comment_1585557584EO7W9kBmBb8tLHbPrCp88X.jpg
  • 5
@lesio: ten bbs na jakim sofcie działa? Emisja packet radio w dzisiejszych czasach to tak jakby w lesie usłyszeć krzyk pterodaktyla. W Lublinie mam działającego parę miesięcy 24/h dobę BBSa postawionego na LinBPQ32. Pomimo tego że wysyła beacony na całe miasto co parę minut to nikt się jeszcze nie podłączył nawet z ciekawości by sprawdzić co to jest. Co jakiś czas sam się nim bawię chyba najbardziej po to by posłuchać
@SecretOfTheSteel: Musisz zapytać u żródła: SP9PJS.
Niby emisja wymarła, a patrz:

Szanowni koledzy,

jako że dzisiaj Poniedziałek, a co za tym idzie, testy łączności na 3,5 MHz, testy foniczne będzie prowadził kol SQ2LYZ Daniel, natomiast testy cyfrowe po godzinie 21:00 mam przyjemność prowadzić ja.


Dzisiaj przetestujemy stary i dobry protokół Packet Radio.

Godzina 21:00

Częstotliwość: 3.594 USB

Protokół Packet Radio

Prędkość: 300 b/s

Dla osób,które nie działały z tym protokołem a
jako że dzisiaj Poniedziałek, a co za tym idzie, testy łączności na 3,5 MHz, testy foniczne będzie prowadził kol SQ2LYZ Daniel, natomiast testy cyfrowe po godzinie 21:00 mam przyjemność prowadzić ja.


@lesio: znowu przez Ciebie nie zasnę. Skąd ten cyctat jest? W każdy poniedziałek o 21:00 nadają? Mam radio i antenę na to pasmo więc chętnie bym posłuchał