Wpis z mikrobloga

Czy można wykorzystać mechanizm Europejskiej inicjatywy obywatelskiej i poprosić UE o reakcję na jawne łamanie prawa przez partie rządzącą w Polsce?
https://www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/149/europejska-inicjatywa-obywatelska

Z tego co czytam wystarczy milion podpisów, a co ciekawe, podpisy mogą być cyfrowe (o ile będzie wydana odpowiednia certyfikacja). Może nawet są gotowe systemy które można wykorzystać?

Deklaracje poparcia można zbierać w formie papierowej lub elektronicznej. Jeżeli deklaracje poparcia zbiera się w formie elektronicznej, odpowiedni system internetowy musi najpierw uzyskać certyfikat odpowiednich władz krajowych. Szczegółowe przepisy dotyczące specyfikacji technicznej systemów zbierania deklaracji online określono w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (rozporządzenie (UE) 2019/1799). Bez względu na to, czy deklaracje poparcia zbiera się w formie papierowej czy elektronicznej, do celów weryfikacji mają zastosowanie te same wymogi dotyczące danych.


Jestem za cienki w uszach żeby coś takiego zorganizować, ale na pewno bym się pod tym podpisał. Bo jak nie śledzę wyborów, tak dzisiejsze dziwne "problemy z głosami", poddawanie tego samego pod głosowanie, czy w końcu zmienianie zasad wyborów 34 dni przed samymi wyborami brzmi bardzo, bardzo niepokojąco.

#sejm #prawo #pytanie #wybory i troche #koronawirus bo gdyby nie on nie byloby tego cyrku
źródło: comment_1586206681ptwj1zL4zcSJenE1T5evy7.jpg
  • 201
Trzeba założyć repo na githubie gdzie kazdy będzie mógł wprowadzać zmiany natomiast wyszczególnione osoby obeznane w temacie będą mogły adminować i akceptować pull requesty i mergować do mastera.

Wtedy będziesz miał możliwość stworzenia takiej listy "wykroczeń" dosyć szybko i równocześnie zaangażować i 10 milionów ludzi przy małym nakładzie pracy własnej.


@inny_89: za daleko szukasz, wystarczy postawić MediaWiki, albo podobny silnik i masz wikipedię występków.
@tomsgt przecież nie napisałem, że wszystkim nie pasuje, nie mianowałem się głosem ludu jak pisałeś. Jednak jak widać jest grupa osób, którym to nie pasuje i mają jeszcze prawo wyrazić swoje zdanie mimo usilnych prób niektórych osób żeby siedzieć cicho.
Masz pewne błędne założenie, mianowicie piszesz, że dużo ludzi siedzi cicho to musi im to pasować, otóż nie każdy się wypowiada to nie oznacza, że mu to nie pasuje.
Czy skoro w
@Rabusek: Czy ty jesteś normalny?

PiS to barany, ale wzywać obcej interwencji?

Ktoś ci za to płaci czy po prostu to z tobą jest coś nie tak?

Takie rzeczy ZAWSZE załatwia się wewnętrznie, NIGDY z udziałem zagranicy.

A moderacja po raz kolejny udowodniła że jest skrajnie lewacka przypinając ten post na główną wykopu.
@Rabusek: kto zmienia zasady wyborów? Jakie zasady? A te podpisy to bezpieczne? Hakiery nie usuną części? Skoro da sie zbierać IMIENNE podpisy w internecie i są one wiarygodne, nikt tam nie mąci to dlaczego nie można głosować 10 maja przez internet?
kto zmienia zasady wyborów?


@brasi: władza

Jakie zasady?


@brasi: nie będzie lokali wyborczych, będzie tylko głosowanie korespondencyjne, nie będzie w ogóle mozliwości głosowania zza granicy

A te podpisy to bezpieczne? Hakiery nie usuną części?


@brasi: ale my nie głosujemy nad zmianą władzy tylko nad przedyskutowaniem aktu prawnego przez bruksele. Ta inicjatywa nie ma zadnej mocy prawnej poza zmuszeniem polityków do nawet odrzucenia tego w pierwszym czytaniu

Skoro da sie
władza

@Rabusek: Władza nie zmienia żadnych zasad, dalej prezydenta wybiera demokratyczna większość. Nie zmieniają się zasady wyborów tylko forma głosowania co w obecnej sytuacji jest dosyć mocno uzasadnione no chyba, że przeczytam twój wpis jeszcze raz i covid19 zamieciemy pod dywan.

ale my nie głosujemy nad zmianą władzy tylko nad przedyskutowaniem aktu prawnego przez bruksele. Ta inicjatywa nie ma zadnej mocy prawnej poza zmuszeniem polityków do nawet odrzucenia tego w pierwszym
A czy wykopki zdają sobie sprawę, że wprowadzenie którwgokolwiek ze stanu umożliwiającego przesuniecie wyborów wiąże się z tym, że firmy będą mogły domagać sie odszkodowania ze strony państwa? Skończy się tym że ceną głosowania w innym terminie będzie konieczność oddawania miliardów do takich firm jak lidl, biedronka i setek innych zagranivznych i polskich firm. To ja już wole zaglosowac korenspondencyjnie jak w Niemczech czy w Szwajcarii.
@maczeta858: oni chyba tego chcą, chcą żeby Polska zbankrutowała jak Grecja i w imię czego? Przesunięcia wyborów, gdzie jakby nie patrzeć Duda prowadzi w sondażach i na tę chwilę wygrałby te wybory ot tak, a co więcej przed wybuchem epidemii było podobnie. A za dwa lata już nie chcą głosować, jak teraz 10 maja Duda zostanie wybrany na 4 lata nie dwa. Może za dwa mieliby jakąś szansę w normalnych warunkach,
oczywiście jak coś jest napisane w 30 dni to już jest na kolanie.


@brasi: Oczywiście że tak. Jak w wielu tematach (jak i w tym z inicjatywą, dlatego wpis jest w formie pytania) nie jestem ekspertem, tak w IT pracuje od 6 lat. Nie jesteś w stanie stworzyć systemu, który zostanie postawiony, przetestowany (także od strony bezpieczeństwa) i wdrożony na skalę taką jak tutaj trzeba w ciągu 30 dni. A już
@brasi: Demokratyczne wybory muszą być tajne i wiarygodne. Nie da się przeprowadzić korespondencyjnie tajnych i wiarygodnych wyborów, dlatego przesłanek do podważenia ich ważności będzie wystarczająco wiele, by już teraz dać sobie spokój z tym kretyńskim pomysłem.
@tomsgt tak, uważam, że należy zapytać kogoś z zewnątrz, ale nie sąsiada. W przypadku gdy problem przerasta małżeństwo można się skontaktować z psychologiem lub inną osobą, którą uważamy za posiadającą większe doświadczenie. A w tym wypadku instycuje międzynarodowe UE mogłyby pełnić taką rolę.
@bowlman: a popatrz, w Szwajcarii i Bawarii się da. Do tej pory w wyborach korespondencyjnie głosowały m.in. osoby niepełnosprawne i chore i nie podważałeś tego. Wybory przede wszystkim nie powinny być tajne tylko anonimowe. Tajne to co najwyżej mogą być machlojki przy wyborach, które do tej pory na pewno się zdarzały choćby pamiętne wybory samorządowe gdzie nie chcieli jeszcze raz przeliczyć głosów, bo je od razu zniszczyli. W USA mieli podobny
@brasi:

Wybory korespondencyjne będą anonimowe, bo kartę głosowania dajesz do niepodpisanej koperty i ją wkładasz z oświadczeniem do podpisanej koperty.


xD
No pewnie mordo, na pewno nie będą sprawdzane głosy wpływowych osób. Na pewno. Kto by tam podejrzewał nasz rząd o takie nielegalne działania... ( ͡° ͜ʖ ͡°) A o wybory w Szwajcarii i Bawarii nikt mnie nie pytał, nie dotyczyły mnie bezpośrednio, to i dlaczego miałem
Oczywiście że tak. Jak w wielu tematach (jak i w tym z inicjatywą, dlatego wpis jest w formie pytania) nie jestem ekspertem, tak w IT pracuje od 6 lat. Nie jesteś w stanie stworzyć systemu, który zostanie postawiony, przetestowany (także od strony bezpieczeństwa) i wdrożony na skalę taką jak tutaj trzeba w ciągu 30 dni. A już na pewno nie tak ciężki temat jak głosowanie przez internet. Sam zajmuje sie testami, i
przecież nikt nie chce głosować przez internet tylko pocztowo, co jak pisałem już sie robiło tylko na mniejszą skalę bo głosowali niepełnosprawni i chorzy.


@brasi: odpowiedziałem tym na Twoje pytanie "czemu nie mozna głosować przez internet" a nie "czemu głosowanie korespondencyjne ma sens"

a mają jakieś argumenty?


Zdrowie i życie? XD

Lepiej iść do lokali wyborczych czy lepiej wprowadzić stan klęski żywiołowej pierdząc przy tym w stołek w bezpiecznym, ciepłym pokoiku?
No pewnie mordo, na pewno nie będą sprawdzane głosy wpływowych osób. Na pewno. Kto by tam podejrzewał nasz rząd o takie nielegalne działania... ( ͡° ͜ʖ ͡°) A o wybory w Szwajcarii i Bawarii nikt mnie nie pytał, nie dotyczyły mnie bezpośrednio, to i dlaczego miałem kręcić burzę? Pultasz się od argumentu do argumentu, a jednocześnie nie potrafisz - bo się nie da - udowodnić, że głosowane w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tomek661:
KOLEJNY RAZ PATRIOTA ZAORAŁ LEWACTWO ARGUMENTUM AD PERSONA, WSPANIAŁE WIDOWISKO

a ja współczuję Twojej rodzinie oraz znajomym że muszą użerać się z taką porażką na polu intelektualnym, wszakże bordo świadczy o tym iż to nie pierwszy tego typu zbędny i fałszywy komentarz
@brasi: Typie. Niektórzy pracują w instytucjach państwowych, mają do czynienia ze strukturami rządowymi i tam akurat bardzo się liczy, jakie masz sympatie polityczne, bo beton nie puści wyżej z czystego strachu. Poza tym - jeszcze dwa tygodnie temu nie przypuszczałem, że bezprawnie ograniczy mi się prawo do wychodzenia z domu. Wymyślasz pseudoironiczne hiperbole które w żaden sposób nie osłabiają argumentu, że inwigilacja preferencji wyborczych obywateli będzie możliwa na niespotykaną skalę. Kartę
@brasi: Jedno wielkie "XD". Ciekawe kto będzie te zapisy oglądał, składał wnioski o udostępnienie ich, latami procesował się o zezwolenie na dostęp do protokołów... skala nadużyć niewspółmierna do środków zabezpieczenia przed nimi.
@bowlman: zapisy udostępnione dla wszystkich, live przez cały czas trwania liczenia głosów, wszystko w internecie.
Da się to zrobić, zresztą już dawno powinno tak być w wyborach
@brasi: Zorganizowanie tylu streamów i mężów zaufania jest moim zdaniem zadaniem wymagającym więcej wysiłku, niż jest z tego korzyści. Urny są sprawdzone, mogą poczekać.
@bowlman: urny są sprawdzone? Chyba nie wiesz co mówisz. Wystarczy jeden krzyżyk by głos był nieważny. "Nieważne kto głosuje, ważne kto liczy" J. Stalin
Czy was ludzie do reszty pogrzało?...Prosić obce państwa o interwencję we własnym kraju?! Wyjść na ulice i protestować, a nie prosić innych o pomoc...Przypomnijcie sobie rozbiory - ram też cześć Polaków witała cara z otwartymi ramionami....


@mam4k2: Mam to w dupie, gorzej nie będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@SzymonwSieci:
1. to co wyslalem do kandydatow na prezydentów zostało skomentowane jako "przejrzymy temat i odezwiemy się"
2. różne europejskie instytucje same z siebie juz zaczęły reagować, więc myślę, że nawet nie ma potrzeby