Wpis z mikrobloga

Jeżeli coś jest nowe i w dodatku niewidoczne to często budzi niepokój. Być może trafiliście w ostatnich dniach na skan gazety z 1929 roku, w której przeczytamy o niezadowolonych z radiofonii gdyż "fale radiowe oziębiają powietrze" co było powodem mroźnej zimy, znaleźli się też tacy którzy zrywali anteny osób posiadających odbiorniki radiowe. Po latach artykuł śmieszy, jednak jeżeli ktoś interesuje się krótkofalarstwem to wie, że kiedyś wystarczyło umieścić nietypową niepodłączoną antenę, aby sąsiedzi zgłaszali zakłócenia w odbiorze RTV...

Obecnie można zaobserwować niepokoje związane z 5G. Użycie wyższych częstotliwości pozwala na osiąganie większej przepustowości sieci, wyższe częstotliwości wymuszają gęstszą sieć stacji bazowych, to daje sporą pojemność sieci. Nowa technologia wzbudza obawy podobnie jak kiedyś UMTS. Formowanie wiązki w 5G (beamforming) może nawet obniżać natężenie pola elektromagnetycznego gdyż nie mamy anten nadawczych kilku sektorowych, zamiast tego mamy formowanie wiązki na wieloelementowej antenie w kierunku określonego urządzenia mobilnego. Na większe odległości i przestrzenie - LTE jeszcze długo będzie wspierało obszarowe 5G.

Strach może pobudzać sprzedaż artykułów "ochronnych" przed "nowym", pewnie da się znaleźć na aukcjach ekranujące czapki, szyby, farby i szorty, chroniące przed 5G.

Czy nowe zawsze jest dobre?
Niekoniecznie, we wczesnych etapach rozwoju nauki zdarzały się błędne decyzje np. pochopne leczenie promieniotwórczością, lub brak ochrony przed promieniami Roentgena - np. fluoroskop do dopasowywania butów w sklepie...

Czy znacie jakieś mity i legendy technologiczne?

W większości podejrzewam, że przykłady strachu przed "nowym" będą nieuzasadnione, ale może znajdzie się też kilka przykładów braku ostrożności i nadmiernego entuzjamu?

#5g #przemyslenia #rozsadek #wies
Pobierz oliwia-ambroziak - Jeżeli coś jest nowe i w dodatku niewidoczne to często budzi niepo...
źródło: comment_1587210935kAc6k2mwKoOsiaeP2AUwym.jpg
  • 2