Wpis z mikrobloga

Założyłem działalność miesiąc temu i chcę wprowadzić jako środki trwałe elektronikę, którą kupiłem 2/3 lata temu. Mam na to faktury ale nie ma tam mojego numeru NIP. Przysługuje mi prawo wrzucenia kwot z faktury czy muszę złożyć oświadczenie o wprowadzenie środka trwałego na podstawie aktualnej ceny rynkowej? Jeśli druga opcja to jak rozumiem odpadnie mi możliwość odliczenia VAT z uwagi na rzecz używaną? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Księgowa mi powiedziała, że muszę wypełnić oświadczenie, napisałem do niej z pytaniem to mi pewnie jutro odpowie ale nie daje mi to spokoju, bo różnica tego co mi zostanie w kieszeni między scenariuszem A i B to 1 600 zł (°°
#jdg #ksiegowosc #finanse
  • 16
księgowa mi właśnie napisała, że mam wziąć ceny obecne na podstawie allegro, olx itp


@sobczii: Jedynie w sytuacji, gdy podatnik kupił dany składnik majątku, a nie posiada dowodu zakupu i nie może ustalić ceny nabycia, jego wartość początkową przyjmuje w wysokości wynikającej z wyceny sporządzonej przez siebie.

I nie jest to cena allegro dowolna tylko dość konkretnie opisana: z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i
@maniek94: @niegwynebleid: kiedy to robiliście?

Aby odliczyć podatek VAT z faktur wystawionych przed rozpoczęciem działalności trzeba spełnić 4 poniższe warunki:

Przedsiębiorca – nabywca musi być podatnikiem VAT.

Dokonane zakupy muszą mieć związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Dokument zakupu- faktura musi spełniać wymogi formalne, a więc musi zawierać między innymi: imię i nazwisko właściciela firmy, adres oraz NIP nabywcy.

Należy zmieścić się w terminie, w którym przysługuje prawo do odliczenia
@Corsini: Aktualizuje info jako ciekawostka i dla ew. potomnych: Urząd Skarbowy mi odpowiedział podobnie jak księgowa, że nie mogę faktury 3 letniej wrzucić bezpośrednio z ceną z faktury tylko na podstawie aktualnej ceny rynkowej. w przypadku faktury wystawionej kilka miesięcy przed działalnością - cena z faktury (przedmiot dalej jest niemalże "nowy")