Wpis z mikrobloga

Siema, jeżeli dobrze ogarniam flexboxa, to opłaca mi się robić stronę internetową z wykorzystaniem frameworka Bootstrap, czy lepiej to robić w czystym flexsie?

Nie wiem czy napiszę teraz jakąś głupotkę, ale gdzieś słyszałem, że przed pojawieniem się flex-boxa strony budowało się głównie za pomocą floatów, ewentualnie właściwości position. Było to jednak dość problematyczne, bo trzeba było się trochę "nagimnastykować", aby zrobić dobrą, responsywną stronę. Potem na ratunek przyszedł Bootstrap, który był właśnie zbudowany na floatach (do wersji 4.0, w wyższych wersja BS jest już chyba zbudowany na flexach), ale jak to framework, "robił to sam" i pozwalał tworzyć łatwo responsywne strony, nie przejmując się różnymi kwiatkami wynikającymi z floatów.

Jednak później pojawił się flexbox, dzięki któremu można szybko i w miarę łatwo robić responsywne stronki z dwoma widokami (desktopowy i mobilny). Co prawda Bootstrap w wersji 4.0 też wykorzystuje już flexboxa, jednak się zastanawiam, czy skoro dobrze ogarniam czystego flexa, to czy opłaca mi się korzystać z tego frameworka. Tym bardziej, że kiedy na mirko przeczytałem komentarz, dlaczego lepiej zrobić stronkę w czystym flexsie, zamiast z wykorzystaniem Bootstrapa:

bo pobierasz dodatkowo dużo rzeczy których nie używasz. Przeciązasz stronę a jak opanujesz dobrze zabawę w css i html to sam stworzysz lepsze rzeczy. Dodatkowo jak chcesz później zrobić trochę zmian to będziesz miał zabawy. Jak sam robisz masz w 100% kontrole


Nie wiem czy to prawda, dlatego pytam Was o zdanie. Pewnie opłaca się znać dobrze i flexa i Bootsrapa, ale jeżeli dobrze ogarniam flexa, to jest sens bawić się z Bootstrapem?

#css #html #flexbox #bootstrap #webdev #naukaprogramowania i dla zasięgu #javascript bo to też frontend, to może się ktoś wypie.
  • 5
@Veni: poleć mu jeszcze przepis na zupę pomidorową. Przecież *nie o to pytał*.

@maciorqa: z mojego doświadczenia wynika, że o ile strona/aplikacja nie jest projektowania ewidentnie pod bootstrapa (albo jakiś inny framework ui), to zazwyczaj lepiej ją pisać od zera. Bootstrap jest fajny do prototypowania, kiedy nie zależy ci na customowym wyglądzie a chcesz szybko osiągnąć jakiś w miarę estetyczny efekt. W przeciwnym razie będzie cię bolało, że narzuca dość
@rbielawski: Jeżeli będzie miał ochotę coś zjeść to mogę polecić mu i przepis na zupę pomidorową. To, że o to nie pytał nijak ma się do tego, że ta wiedza mu się przyda. Natomiast jeśli chodzi o:

Bootstrap jest fajny do prototypowania


Uważam, iż bootstrap nadaje się wyłącznie do prototypowania, choćby ze względu na fakt, że do obecnej wersji nie zawiera właściwych kontrastów co niektórym ludziom może utrudniać korzystanie.