Wpis z mikrobloga

Wolałbym nigdy nie się nie dowiedzieć o determinizmie i żyć w błogiej nieświadomości, że mamy wolną wolę.
Ignorancja jest błogosławieństwiem.

Pomyślcie nad takim paradoksem myślowym i spróbujcie go rozwiązać: Po co cokolwiek robić i się starać, jeżeli wszystko jest już ustawione.

A wy? Zaakceptowaliście to? A może wierzycie, że jednak mamy wolną wole. Przejmujecie się tym?

#filozofia #religia #pytanie
  • 29
@MrBanana Jednak to co jest ustawione może być konsekwencją starania się, które również może być ustawione. Mimo wszystko, nawet jeśli jest coś przeznaczone, to i tak podąża za ciągiem przyczynowo-skutkowym.

Innymi słowy, jeśli się staramy, to umożliwiamy że wydarzą się konsekwencje tego starania. Wtedy mieliśmy przeznaczone starannie się i skutki tych starań. Jeśli się nie staramy, to mieliśmy przeznaczony brak starań i skutki braku starań.

Z tych dwóch przeznaczeń wariant ze staraniem
@koroluk: Problem polega na tym, że ktoś ci może powiedzieć: „Powineneś zrobić to albo tamto”. Tylko to nie ma znaczenia, bo ty i tak zrobisz to co zrobisz, jest tylko jedna ścieżką w tym wszystkim. To wszystko mnie przerasta i szczerze boje się, że jesteśmy jak ludziki w animacji, która ma swój początek i koniec. Wiesz my mamy tylko możliwość oglądania tej animacji, być obserwatorami, widzami. Nie mamy żadnego wpływu na
@koroluk: Czyli dobra nowina jest taka, że nie należy się tym przejmować, bo w żaden sposób nie możemy wykorzystać tego faktu, faktu natury deterministycznej, i że my jako ludzie żyjemy według naszej abstrakcyjnej wolnej woli, która w zupełności wystarcza.
@MrBanana to że wolna wola nie istnieje, nie oznacza że jest jakaś "magiczna księga" w której zapisano twoje przyszłe dzialania.

To co wydaje nam się wolna wola, jest suma wszystkich przeszłych zdarzeń. I tyle. Również tego że ktoś ci coś mówił, więc nie jest to bez znaczenia.
Wolałbym nigdy nie się nie dowiedzieć o determinizmie i żyć w błogiej nieświadomości, że mamy wolną wolę.

Ignorancja jest błogosławieństwiem.


@MrBanana: świat nie jest deterministyczny, tylko probabilistyczny, czyli oparty na prawdopodobieństwie.

Determinizm zakłada, że wszystko da się wyliczyć i przewidzieć nawet na miliardy lat do przodu, byle mieć dane, ale to nie prawda, bo dziś wiemy o mechanice kwantowej, której spora część jest oparta na prawdopodobieństwie.

Cząstki wirtualne, kot Shrodingera i
Wyobraż sobie że rzeczywiście skonstruowano komputer który jest w stanie obliczyć dokładny stan wszechświata w przyszłości. Dalej przeprowadzamy taki eksperyment: za 10 minut podniesiesz jedną rękę, w momencie eksperymentu decydując która to będzie. Dzięki komputerowi możemy zawczasu sprawdzić którą rękę podniesiesz, powiedzmy że komputer twierdzi że lewą. Serio uważasz że po uzyskaniu tej informacji nie był byś w stanie zrobić komputerowi na złość podnosząc prawą?


@YacaFisalu: Trochę bez sensu eksperyment, bo
Trochę bez sensu eksperyment, bo wpływasz na układ w zasadzie sposób fundamentalny, jednocześnie oczekując że układ się nie zmieni.

@Flutter_M_Shydale: przecież determinizm zakłada, że nie można wpłynąć na układ, bo każda istota jest częścią układu.

A jeśli można na układ wpłynąć, to determinizm nie istnieje.

Innymi słowy nawet gdyby komputer przewidział że pod wpływem przekazanej informacji rezultat zmieni się, to jak w twoim eksperymencie miałby o tym poinformować?


W determinizmie rezultat
W determinizmie rezultat nie może się zmienić, bo determinizm zakłada, że wszystko jest już ustalone i da się wyliczyć przy odpowiednio dużej ilości danych.


@Strzelec_Kurpiowski: Dokładnie tak, najpierw skonstruowano komputer, potem obliczono reakcję, potem osoba postąpiła na przekór przekazanej reakcji. Problem w tym wypadku jest implementacja, bo co powinno się stać w sytuacji gdy komputer wyliczył że osoba postąpi na przekór rezultatowi który przedstawi?

Więc skoro nawet komputer mający wszystkie dane
Dokładnie tak, najpierw skonstruowano komputer, potem obliczono reakcję, potem osoba postąpiła na przekór przekazanej reakcji.

@Flutter_M_Shydale: determinizm zakłada możliwość wyliczenia przyszłości. Według determinizmu nie da się zmienić przyszłości, bo ona jest już ustalona.

Problem w tym wypadku jest implementacja, bo co powinno się stać w sytuacji gdy komputer wyliczył że osoba postąpi na przekór rezultatowi który przedstawi?


W tej sytuacji komputer powinien to przewidzieć i przekazać.

Może tylko nie ma jak
@Strzelec_Kurpiowski: @CynicznyMarksista: Mechanika kwantowa zakłada, że pewne rzeczy są niezdeterminowane do czasu ich obserwacji, mogą myć prawdopodobne. Czyli są losowe. Dlaczego niby losowość miała by świadczyć o wolnej woli. Determinizm jest intuicyjny a wolna wola jest trudna nawet do zdefiniowana. Po za tym czy fizyka kwantowa jest nie jako odseparowana od fizyki klasycznej.
Mechanika kwantowa zakłada, że pewne rzeczy są niezdeterminowane do czasu ich obserwacji, mogą myć prawdopodobne. Czyli są losowe. Dlaczego niby losowość miała by świadczyć o wolnej woli.


@MrBanana: losowość świadczy o braku determinizmu.

Determinizm jest intuicyjny a wolna wola jest trudna nawet do zdefiniowana


Determinizm jest tak intuicyjny, jak twierdzenie, że ziemia jest płaska.

W końcu tak jak na pierwszy rzut oka widać, że ziemia nie jest kulista, tak na pierwszy
Co mam już o tym myśleć, bo to doprowadza ludzi do kryzysu egzystencjalnego


@MrBanana: możesz zastosować przerobiony zakład Pascala, czyli działać tak, jakbyś miał możliwość dużo zmienić na lepsze, bo jeśli determinizmu nie ma, to faktycznie możesz coś tym zmienić, a jeśli jest, to widać nic to nie zmienia, bo widać tak musiało być.

Polecam też zainteresować się stoicyzmem, bo on pokazuje, jak cieszyć się życiem mimo ograniczonego wpływu na nie.